Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


YEREL YÖNETİMLERİN KARAR ORGANI OLAN MECLİSLER ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME
(An Evaluation On Assemblies Which Are The Decision Bodies Of Local Governments )

Yazar : Mehmet TAMER  & Vedat YILMAZ  
Türü :
Baskı Yılı : 2021
Sayı : 60
Sayfa : 421-429
144    146


Özet
Türk kamu yönetimi merkezden ve yerinden yönetim şeklinde örgütlenmektedir. Yerinden yönetim ise yer ve hizmet yerinden olarak kendi arasında iki bölüme ayrılmaktadır. Yer yerinden yönetimler ülkemizde köy, belediye ve il özel idaredir. Bunların yasal dayanağı 1982 anayasamızdır. Yereldeki halkın yerel nitelikteki ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulan, özerkliğe sahip, kendisine ait bütçesi olan kamu tüzel kişiliklerine yerel yönetim denilmektedir. Yerel yönetimler çalışmalarını icra ederken ve yerel konularda karar alırken yetkili organı meclislerdir. Yerel yönetimlerin organları arasında yer alan meclisler hem bir karar organı hem de demokrasi ve yerel temsiliyet açısından elzemdir. Bu çerçevede farklı görüşlerin temsil edilmesi, denetim ve yerel demokrasi noktasında büyük önem arz eden bu idareler yönetim sistemimiz içinde çok değerlidir. Bu çalışmamamızda yerel yönetimlerin karar organı olan meclisler üzerine bir değerlendirme yapılacaktır.

Anahtar Kelimeler
Yerel Yönetim, Meclis, Karar Organı

Abstract
Turkish public administration is organized in the form of central and decentralization. Decentralization is divided into two parts as location and service location. Local administrations are village, municipal and special provincial administrations in our country. The legal basis for these is our 1982 constitution. The public legal entities established to meet the local needs of the local people, have autonomy and have their own budget are called local government. While local governments carry out their work and take decisions on local issues, the competent body is the councils. Councils, which are among the bodies of local governments, are both a decision-making body and essential for democracy and local representation. In this context, these administrations, which are of great importance in terms of representation of different opinions, control and local democracy, are very valuable in our management system. In this study, an evaluation will be made on the councils, which are the decision-making bodies of local governments.

Keywords
Local Government, Parliament, Decision Making Body

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri