Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


YABANCI DİL OLARAK FARSÇA ÖĞRETİMİNDE SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

PROBLEMS IN TEACHING PERSIAN AS A FOREIGN LANGUAGE AND SOLUTIONS

YABANCI DİL OLARAK FARSÇA ÖĞRETİMİNDE SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

 
Yazar : Fahri TEMİZYÜREK  & Gohar SEYEDI  
Türü :
Baskı Yılı : 2021
Sayı : 59
Sayfa : 147-156
DOI Number: :
Cite : Fahri TEMİZYÜREK & Gohar SEYEDI, (2021). YABANCI DİL OLARAK FARSÇA ÖĞRETİMİNDE SORUNLAR VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ . Route Education and Social Science Journal , 59, p. 147-156. Doi: 10.17121/ressjournal.2912.
937    753


Özet
Yabancı dil günümüzde son derece önem arz etmektedir. İran’ın diğer ülkeler ile bilimsel, ekonomik, ticari, politik ve kültürel ilişkileri sayesinde, Farsçanın yabancı dil olarak öğretimi birçok ülkede vazgeçilmez hale gelmiştir. Çalışmada yabancı dil olarak Farsça öğretiminde öğrencilerin karşılaştıkları sorunlar ve ders malzemeleri alanla ilgili çalışmalardan ele alınmıştır. Çalışma kapsamında, yabancı öğrencilerin en çok yaşadıkları sorunlar Farsçaya özgü dil bilgisi kuralları, konuşma ve yazma dilindeki farklılıklar, ana dilden aktarımlar, yetersiz öğretim yöntemleri ve ders malzemeleri sonucunda ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Yapılan bu çalışmada, öğretimin ve ders malzemelerin düzenlenmesi için öneriler sunulmuştur.

Anahtar Kelimeler
Yabancı Dil olarak Farsça Öğretimi, Yazma Dili, Konuşma Dili, İletişim, Kültürel Farklılıklar

Abstract
Learning a foreign language is incredibly important. Thanks to Iran’s scientific, economic, commercial, political and cultural relations with other countries, teaching Persian as a foreign language has become indispensable in many countries. The study aimes to investigate the problems the learners have encountered in teaching Persian as a foreign language and the evaluation of course books from the related studies. Within the scope of the study, the most frequent problems foreign learners face were found to have difficulty in learning the grammar rules, differences between written and spoken language, transfer from the learners mother tongue and inadequate teaching methods and materials. Based on the study, some recommendations were presented to improve teaching and designing materials.

Keywords
Teaching Persian as a Foreign Language, Written Language, Spoken Language, Communication, Cultural d

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Duyurular

     

    Dear Academicians,

    RESSJOURNAL's issue 10/5 (September 2023) is published. RESSJOURNAL's new issue (100th Anniversary Special Issue) will be published on October 29, 2023. We are waiting for your qualified articles.Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri