Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


MALEZYA EĞİTİM SİSTEMİ: AMAÇ YAPI VE SÜREÇ AÇISINDAN TÜRKİYE İLE KARŞILAŞTIRILMASI
(EDUCATION SYSTEM OF MALAYSIA: A COMPARISON WITH TURKEY IN TERMS OF PURPOSE, STRUCTURES AND PROCESSES )

Yazar : Mahmut POLATCAN  & Ahmet POLATCAN  
Türü :
Baskı Yılı : 2015
Sayı : 5
Sayfa : 725-738
7623    3010


Özet
Bu makalenin amacı, Malezya Eğitim Sistemi ile Türk Eğitim Sistemi’ni karşılaştırmaktır. Bu amaçla, çalışmada ilk olarak Malezya Eğitim Sistemi’nin yönetsel yapılanması, okul örgütlenmesi, eğitimin denetimi, eğitimin finansal kaynakları ve öğretmen yetiştirme süreçleri ele alınmıştır. Çalışmanın son aşamasında ise Malezya Eğitim Sistemi ve Türk Eğitim Sistemi karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak Malezya ve Türk Eğitim Sistemleri amaç bakımından ulusal bütünlük ve eğitimde kaliteyi arttırmayı hedeflemektedir. Her iki eğitim sisteminde merkeziyetçi bir yapı mevcuttur. Eğitim, Milli Eğitim Bakanlıkları tarafından yönetilmektedir. Ancak Malezya’da yükseköğretimin yönetimi Yükseköğretim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilmektedir. Süreç açısından Türk Eğitim Sistemi’nde zorunlu eğitim 12 yıl iken, Malezya’da ise zorunlu eğitim 11 yıldır. Her iki eğitim sisteminde merkezi ulusal program uygulanmaktadır. Genel olarak okul örgütlenmesi açısından her iki ülkenin eğitim sisteminde birçok benzerlik bulunmaktadır. Ancak Malezya’nın mesleki ve teknik eğitime daha fazla önem verdiği görülmektedir.
abortion history abortion side effects abortions in atlanta


Anahtar Kelimeler
Karşılaştırmalı eğitim, eğitim sistemi, Malezya

Abstract
The aim of this article is to compare the Malaysian Education System with Turkish Education System. For this purpose, firstly, the administrative organization, school organization, the supervision of education, the financial sources of education and the teacher training processes of the Malaysian Education System are handled. In the last chapter of the study, the Malaysian Education System and the Turkish Education System are compared. As a result, the Malaysian and the Turkish educations systems aim to improve the quality of education and national unity. Both of the systems are centralist in structure. Education is administered by the Ministries of National Education. However, the Higher Education in Malaysia is administered by the Ministry of Higher Education. Concerning the period of education, the compulsory education in the Turkish Education System is 12 years while in Malaysia it is 11 years. In both systems, centralized national programmes are used. In general, there are a lot of similarities between the systems in terms of school organizations. However, it is found that in Malaysia vocational and technical education is given more importance.
abortion history abortion side effects abortions in atlanta


Keywords
Comparative education, education system, Malaysia

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri