Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


BEHİÇ AK’IN HİKÂYELERİNDE “DOĞA VE HAYVAN SEVGİSİ”

THE VALUE OF LOVE OF NATURE AND ANIMALS IN BEHİÇ AK'S STORIES

BEHİÇ AK’IN HİKÂYELERİNDE “DOĞA VE HAYVAN SEVGİSİ”

 
Yazar : Sinan YENİAY  & Derya YILDIZ  
Türü :
Baskı Yılı : 2020
Sayı : 57
Sayfa : 252-261
DOI Number: :
Cite : Sinan YENİAY & Derya YILDIZ, (2020). BEHİÇ AK’IN HİKÂYELERİNDE “DOĞA VE HAYVAN SEVGİSİ”. Route Education and Social Science Journal , 57, p. 252-261. Doi: 10.17121/ressjournal.2852.
824    708


Özet
Behiç Ak, çocuk edebiyatımızın en çok bilinen ve okunan yazarları arasındadır. Kitapları onlarca baskı yapmakta ve binlerce çocuk okuyucuya ulaşmaktadır. Çocuklar, severek, eğlenerek ve öğrenerek Behiç Ak’ın hikâye kitaplarını okumaktadır. O yüzden Behiç Ak’ın hikâye kitaplarını incelemek oldukça önemlidir. Sevgi değeri, yaşamımızın en temel değeridir. Çocuklarımıza doğumlarından itibaren sevgi değeri kazandırmak başta anne babalar olmak üzere hepimizin en önemli görevidir. Doğa ve hayvan sevgisi ise özellikle günümüz insanlarının sahip olması beklenen en önemli değerler arasındadır. Bu sebeple çocuk kitaplarında doğa ve hayvan sevginin işlenmesi çocukların bu değerleri edinmelerinde önemli rol oynayacaktır. Bu çalışmada, Behiç Ak’ın hikâye kitaplarındaki doğa ve hayvan sevgisi incelenmiştir. Çalışmada betimsel araştırma yöntemlerinden tarama modeli ve nitel araştırma yöntemlerinden olan doküman incelemesi tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın inceleme nesneleri Behiç Ak’ın yayımlanan 12 hikâye kitabından meydana gelmektedir. Yapılan incelemeler sonucunda Behiç Ak’ın hikâyelerinde doğa ve hayvan sevgisinin çocukların bu değere sahip olmalarını sağlayıcı biçimde ve çokça yer aldığı tespit edilmiştir.

Anahtar Kelimeler


Abstract
Behiç Ak is one of the most well-known and read authors of our children's literature. His books are in print and thousands of children reach readers. Children read Behiç Ak's story books, fondly, having fun and learning. Therefore, it is very important to examine Behiç Ak's story books. The value of love is the most fundamental value of our life. It is the most important duty of all of us, especially parents, to give our children the value of love from birth. Love of nature and animals are among the most important values expected to be possessed by today's people. For this reason, the processing of nature and animal love in children's books will play an important role in children's acquisition of these values. In this study, Behiç Ak's love for nature and animals in his story books was examined. In the study, scanning model, one of the descriptive research methods, and the document analysis technique, one of the qualitative research methods, were used. The study objects of the research consist of Behiç Ak's 12 story books published. As a result of the investigations carried out, it has been determined that the love of nature and animals are included in the stories of Behiç Ak in a way that ensures children have this value.

Keywords

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Duyurular

     

    Dear Academicians,

    RESSJOURNAL's issue 10/5 (September 2023) is published. RESSJOURNAL's new issue (100th Anniversary Special Issue) will be published on October 29, 2023. We are waiting for your qualified articles.Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri