Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


İLK VE SONRAKİ DÖNEM ARAPÇA GRAMER ÇALIŞMALARINDA İ‘RÂB - ANLAM İLİŞKİSİ VE ANLAMA KATKISI
(THE RELATIONSHIP BETWEEN THE DECLENSION AND MEANING AND IT’S CONTRIBUTION TO THE MEANING IN ARABIC GRAMMAR STUDIES IN THE FIRST AND NEXT PERIOD )

Yazar : İsmail AKÇAY    
Türü :
Baskı Yılı : 2021
Sayı : 58
Sayfa : 296-318
71    70


Özet
Özet Bu çalışmanın hedefi, eski ve yeni Arap grameri çalışmalarında i‘râb-anlam ilişkisi ve i‘râbın anlama katkısıyla ilgili tartışmalarda müphem noktaları açıklamaya çalışmaktır. İlk önce eski ve yeni dönem dilcilerin i‘râb-anlam ilişkisine dair görüşleri verildi. Sonra i‘râb ve anlamın ayrılan ve ayrılmayan noktaları ele alındı. İ‘râbı daha geniş açılardan değerlendiren örnekler verildi. Bu çalışma, i‘râb ve anlam arasındaki bağlantının, i‘râb alametinin yanında, i‘râbın durumu ve kelimelerin cümledeki konumları gibi, daha geniş bir çerçevede değerlendirilmesini önermektedir. Buradan hareketle, anlam ve i‘râb arasındaki ilişkiyi, kelimelerin ve cümlelerin anlamlarını ve i‘râb konumlarını bu çerçevede açıklamaya çalışmıştır. Bu çalışma, “i‘râb alameti cümlede kastedilen anlamı gösterir” şeklindeki anlayışın her zaman doğru olmadığını ortaya koymuştur. İ‘râb anlam ilişkisi sadece i‘râb alametinden ibarettir ve bu öze dayanır.

Anahtar Kelimeler
Anahtar Kelimeler: Anlam, irab, Arapça gramer, ilişki, gramer çalışması.

Abstract
Abstract The aim of this study is to try to explain the relation between declension and meaning and the ambiguity points in old and new Arabic grammatical studies. At first, opinions of the former linguists about the relation between declension and meaning are presented. Then it is tried to point out the separable and non-separable points of declension and meaning. Some examples are given to explain declension in details. This study suggests evaluating the relation between declension and meaning in a wider frame, such as the position of the declension and the positions of the words, beside the declension sign. From this viewpoint, this study tries to explain the relation between the meaning and declension, meanings of words and phrases, and declension positions in this framework. The study has concluded that the widespread understanding of “declension sign shows the meaning which is implied in the sentence” isn’t always true. The relation between meaning and declension is merely the sign of declension, and it is based on this essence.

Keywords
Key words: Meaning, declension, Arabic grammar, grammatical studies.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri