Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


MUSTAFA NECATİ SEPETÇİOĞLU’NUN TÜRK HİKÂYECİLİĞİ VE HİKÂYECİLERİ HAKKINDA GÖRÜŞLERİ
(MUSTAFA NECATİ SEPETÇİOĞLU'S OPINIONS OF TURKISH STORYTELLING AND STORYTELLERS )

Yazar : Mehmet TAT    
Türü :
Baskı Yılı : 2015
Sayı : 5
Sayfa : 510-516
9272    1727


Özet
Mustafa Necati Sepetçioğlu (1932-2006), çağdaş Türk edebiyatının en üretken yazarlarından birisi olmuştur. Daha çok tarihî romanları ile bilinen Sepetçioğlu, edebiyat dünyasında önce 1950’lerde yazmaya başladığı hikâyeleriyle tanınmıştır. Hikâye ve romanın yanında destan, tiyatro, deneme gibi türlerde de birçok eser kaleme almış olan yazar, çeşitli deneme ve incelemelerinde Türk hikâyeciliği ve hikâyecileri hakkında da görüşlerini dile getirmiştir. 1954 yılında Türk Sanatı dergisinde yayımlanan “Türk Hikâyeciliği ve Hikâyecileri” başlıklı yazı dizisi, Sepetçioğlu'nun düşüncelerini toplu halde yansıtması bakımından dikkate değerdir. Bu çalışmada, ismi verilen yazı dizisi temel alınarak Sepetçioğlu’nun Türk hikâyeciliği ve hikâyecilerine dair görüşleri değerlendirilecektir. Amaç, bir sanatçının ürün verdiği edebî tür hakkında değerlendirmelerini görmektir.

Anahtar Kelimeler
Mustafa Necati Sepetçioğlu, Türk Hikâyeciliği, Hikâye Yazarı.

Abstract
Mustafa Necati Sepetçioğlu (1932-2006) has became one of the most produetive writers in modern Turkish literature. Mostly known with his historical novels Sepetçioğlu has been firstly known in the world of the literature with his stories, which he started to write before 1950s. İn addition to the novel and story, he also wrote up many works in the types of epics, theatres, essays. He also expressed his views about Turkish stories and storytellers in his essays and reviews. Published in the magazine of Turkish Art in 1954, the feuilleton titled "Turkish storytelling and storytellers" is remarkable in terms of reflecting the thoughts of Sepetçioğlu as a whole. İn this study, based on the feuilleton given its name before the views of Sepetçioğlu about Turkish storytelling and storytellers are evaluated. The purpose is to see his reviews about the literary work which a writer wrote.

Keywords
Mustafa Necati Sepetçioğlu, Turkish storytelling, Story writer.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri