Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


ÊZİDÎLİĞİ SOSYOLOJİK-TARİHSEL BİR YAKLAŞIMLA ANLAMAYA ÇALIŞMANIN GEREKLİLİĞİ
(NECESSITY OF UNDERSTANDING YAZIDISM WITH A SOCIOLOGICAL-HISTORICAL APPROACH )

Yazar : Nurdan ŞARMAN    
Türü :
Baskı Yılı : 2015
Sayı : 5
Sayfa : 546-570
8598    5353


Özet
Din, sosyal bir olgu olmanın doğal bir sonucu olarak evirilerek gelişir. Ancak bu evirilme süreci doğal bir seyirde gelişebildiği gibi zorunlu reforme etkisiyle sekteye uğramış ve doğallıktan uzaklaşmış bir sürece de dönüşebilir. Bu durumda partikülarist bir tutum olmaksızın bir dinin özünü ve geçmişini anlamak da zorlaşacaktır. Bir dini tarihiyle, felsefesiyle, kültürel özellikleriyle ve diğer dinlerin özüyle bir bütün olarak anlamanın en iyi yolu onu, -başka bir dini merkeze koymaksızın- tarafsız değerlendirmeyle ele almaktan geçmektedir. Bu da dinler tarihinin verilerini de kullanarak bir dini sosyolojik-tarihsel bir temelde ele almayı gerektirmektedir. Bilimsel bir metot içerisinde din sosyolojisi ve dinler tarihinin verileriyle ele alınıp değerlendirilmeye ve anlaşılmayan çok ihtiyaç duyan dini olgulardan biri de Êzidîlik’tir. Zira bu din genellikle nesnel olmayan yöntemlerle anlaşılmaya ve anlatılmaya çalışılmıştır.
abortion history abortion side effects abortions in atlanta


Anahtar Kelimeler
Êzîdîlik, Din, Tarih, Sosyoloji

Abstract
Religion, as a result of being a social phenomenon that progresses with inversion. But this inversion process can be developed in a natural way on the contrary, turned into a process that interrupted due to effect of mandatory of reform and lost its own spontaneity. In this case, without a particularist attitude it will be getting diffucult to figure out a religion's essence and history. The best way of figuring out a religion entirely with its history , philosophy , cultural specifications and essence of another religions' is required -to not centre another religion- evaluating impartial. And this is required to handle a religion on a sociological-historical base utilizing history of religions' datas. Yazidism, is one of the most required religious phenomenon that must be handled and evaluated within scientific method, utilizing religion sociology and history of religions datas. Forasmuch, generally this religion has been sunk in and explained with not objective methods.
abortion history abortion side effects abortions in atlanta


Keywords
Yazıdısm, Religion, History, Sociology.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri