Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Göç ve Suç: Ankara Örneği
(MIGRATION AND CRIME: THE CASE OF ANKARA )

Yazar : Özgür SARI    
Türü :
Baskı Yılı :
Sayı :
Sayfa :
5212    4944


Özet
Bu çalışma Ankara örneği üzerinden göç ile suç olguları arasındaki ilişkiyi ele almaktadır. Göçün suç üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlayan bu çalışma kapsamında Altındağ İlçesi’nde Ankara Kalesi çevresindeki Çinçin Çandarlı mahalleleri ile Ankara’nın daha eski gecekondu muhitleri olan Mamak İlçesi’ndeki Tuzluçayır ve Abidinpaşa semtleri karşılaştırılmıştır. Türkiye’de kentlere olan göçler iki önemli dalgaya ayrılmaktadır. Yapısal anlamda farklı karakteristik özellikler taşıyan bu iki ayrı göç dalgasının farklı sebepleri ve sonuçları olmuştur. İlk göç dalgasının oluşturduğu semtler olan Abidinpaşa ve Tuzluçayır semtleri suçun düşük yoğunlukta olduğu yerler mahallere sahipken, ikinci göç dalgası ile oluşan Çinçin ve Çandarlı mahalleleri suç yoğun yerlerdir. Gecekondulaşma ve göç tartışmaları ışığında bu iki bölgenin farklılaşması ele alınmıştır. Ayrıca yarı yapılandırılmış mülakatlarla ilk göç dalgasından 18 ikinci göç dalgasından 12 kişi ile mülakatlar yapılmıştır. Bulgular sosyal öğrenme ve etiketleme teorileri ile açıklanmaya çalışılmıştır.

Anahtar Kelimeler
Suç, Göç, Etiketleme, Gecekondulaşma, Kentleşme

Abstract
This study takes the issue of relationship between crime and migration over the case of Ankara. This study, aiming to find out the relation between crime and migration, conducted the research in Altındağ District around the Ankara Castle Çinçin and Çandarlı neighborhoods and older migration neighborhoods in Mamak District Tuzluçayır and Abidinpaşa neighborhoods; to compare them to each other. In Turkey, migration to metropolitan urban areas is divided into two main decades. These two main decades with different structural characteristics have different reasons and results. Under the light of the argumenets on squattering and migration, the neighborhoods of two migration decades are compared. Moreover, with 18 people from the first migration area, and with 12 people from the second migration area semi conducted interviews were made. The results of the interviews are explained thorugh the theories on labelling and social learning theories in criminology.

Keywords
Crime, Migration, Labelling, Squatterng, Urbanization

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri