Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


ARAPÇA SESLERİN ÇIKARILIŞI, MAHREÇ VE NİTELİK YÖNÜNDEN TÜRKÇE SESLERLE KARŞILAŞTIRILMASI

THE PRONUNCIATION OF ARABIC SOUNDS AND COMPARETION OF THEM WHIT TURKISH SOUNDS

ARAPÇA SESLERİN ÇIKARILIŞI, MAHREÇ VE NİTELİK YÖNÜNDEN TÜRKÇE SESLERLE KARŞILAŞTIRILMASI

 
Yazar : İsmail AKÇAY    
Türü :
Baskı Yılı : 2019
Sayı : 45
Sayfa : 847-867
DOI Number: :
Cite : İsmail AKÇAY , (2019). ARAPÇA SESLERİN ÇIKARILIŞI, MAHREÇ VE NİTELİK YÖNÜNDEN TÜRKÇE SESLERLE KARŞILAŞTIRILMASI . Route Education and Social Science Journal , 45, p. 847-867. Doi: 10.17121/ressjournal.2357.
872    1044


Özet
Fonetik, dil seslerini inceler ve herhangi bir dilin öğrenilmesinde de önemli bir yer işgal etmektedir. Yabancı bir dilin öğrenilmesinde, anadilin bilinmesi azımsanmayacak kadar önemlidir. Eğer bir yabancı dil, ileri yaşlarda öğrenilmeye başlanmışsa, o dilin seslerinin doğru bir şekilde telaffuz edilmesi zorlaşacağından, fonetiğin önemi daha da artar. Şüphesiz herhangi bir sesin çıkarılışında veya bir kelimenin doğru telaffuz edilmesinde duymak, hayati derecede öneme sahiptir. Ancak, kanaatimizce herhangi bir sesin nasıl çıkarılacağını tarif etmek, bu sesin doğru bir şekilde çıkarılmasına yardımcı olacaktır. Bu çalışmanın amacı, fonetik çalışmalarının tarihçesini sunmak değil, Arapçayı yabancı dil olarak öğrenen Türklere, bu dilin seslerini doğru bir şekilde çıkarmalarına yardımcı olmaktır. Makalemizde ilk önce, sesler hakkında genel bir bilgi vererek, önce Arapçanın ünlülerini ve kayan ünlülerini inceledik ve Türkçe’nin ünlüleriyle karşılaştırdık. Arapçanın ünsüzlerinin çıkarılışını çıkış yerlerine göre inceledik ve Türkçenin sessizleriyle karşılaştırarak ortak bir tabloda verdik.

Anahtar Kelimeler
Anahtar Kelimeler: Fonetik, ünlü, ünsüz Arapça sesler, mahreçler.

Abstract
The phonetic examines sounds of any language and occupies an important pleace in any language learning. The knowing of mother language in learning of a foreign language is important as regad as too little. If this foreign language has been beganing to learn in advanced age, as it is difficult to pronounce the sounds of language correctly, the importance of fonetic increaseases much more. Indeed, the hearing for articulation of a sound or pronunciation of a word has a vital importance degree. We believe that describeing how a sound pronounces will help to pronounce of that sound. The aim of this paper is not to present the history of phonetic studies, but to help Turks those try to pronounce the sound of Arabic language correctly while they are learning Arabic. In this paper first of all we gived an overview about the sounds, we have examined wovels and diphtongs of Arabic and firstly we have compared whit Turkish wovels. We have examined the Arabic consonants in accordance with articulation of Arabic sounds and we have compared whit consonants of Turkish language giving a common table.

Keywords
Key words: The phonetic, a foreign language, articulation of Arabic sounds, wovels and consonants.

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Duyurular

     

    Dear Academicians,

    RESSJOURNAL's issue 10/5 (September 2023) is published. RESSJOURNAL's new issue (100th Anniversary Special Issue) will be published on October 29, 2023. We are waiting for your qualified articles.Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri