Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


PAYİTAHT EDİRNE’DE GELENEKSEL KAPI HALKALARI VE TOKMAKLARI

TRADITIONAL DOORKNOCKERS AND KNOBS OF CAPITAL SITY OF EDIRNE

PAYİTAHT EDİRNE’DE GELENEKSEL KAPI HALKALARI VE TOKMAKLARI

 
Yazar : Aynur SARICA    
Türü :
Baskı Yılı : 2019
Sayı : 41(1)
Sayfa : 1036-1053
DOI Number: :
Cite : Aynur SARICA , (2019). PAYİTAHT EDİRNE’DE GELENEKSEL KAPI HALKALARI VE TOKMAKLARI. Route Education and Social Science Journal , 41(1), p. 1036-1053. Doi: 10.17121/ressjournal.2284.
939    1373


Özet
Osmanlı Devletine yıllarca başkentlik yapmış olan Edirne, aynı zamanda geleneksel evleri ile de önemli bir şehirdir. Bu evlerde yer alan kapı tokmakları hem görsel hem de işlevsel olarak kullanılmıştır. Kapı tokmakları, dışarıdan gelen kişilerin evin insanlarına geldiklerini haber vermek için ve kapıyı çekip kapatmaya yarayan bir araçtır. Bugünün kapı zilleri görevini görmüşlerdir. Bu çalışmada daha önce detaylı bir şekilde araştırma yapılmayan payitaht Edirne ili geleneksel evlerin vazgeçilmez parçalarından olan kapı tokmaklarının tespit ve belgelenmesi amaçlanmıştır. Kapı tokmakların bulunduğu tarihi evler tek tek gezilerek mahalle, cadde, sokak ve kapı numaraları belirtilmek suretiyle kayıt altına alınmıştır. Ayrıca Edirne Etnografya ve Arkeoloji Müzesinde de yer alan tokmak ve halkalar incelenmiştir. Günümüze kadar gelmiş Edirne’de bulunan geleneksel evlerin kapılarında 29 tane tokmak, 12 tanede kapı halkası, Edirne Etnografya ve Arkeoloji Müzesinde ise 2 tanede kapı tokmağı olmak üzere toplam 31 tane kapı tokmağı, 12 tanede kapı halkası belirlenmiştir. Bunlar yapım teknikleri, kullanılan malzeme, süsleme özelliklerine göre incelenmiştir.

Anahtar Kelimeler
Anahtar Kelimeler: Edirne, geleneksel ev, kapı, tokmak, halka

Abstract
Having served as the capital of the Ottoman Empire, Edirne is also important for its traditional houses. Doorknobs on these houses were utilized and used for decoration. A door knocker is an equipment which is used to attract the people inside, and open or close the door. Today’s door rings replaced the door knockers. This study is aimed to detect and document the door knockers, which hold an indispensable place in houses in Edirne. Bearing in mind that door knockers in Edirne were not previously researched, this gives an authenticity to our research. Each traditional house with door knockers were detected and recorded specifying the neighborhood, avenue, Street and door numbers. Furthermore, door knockers and doorknobs in Edirne Ethnography and Archeology Museum have been analyzed. There are 29 door knockers, 12 door rings in traditional houses Edirne that are still intact. There is 2 door knocker in Edirne Ethnography and Archeology Museum. We have identified 31 door knockers and 12 door rings in total, and we have examined them based on production technique, used material, decorative features.

Keywords
Keywords: Edirne, Traditional house, Door, Knocker, Ring

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Duyurular

     

    Dear Academicians,

    RESSJOURNAL's issue 10/5 (September 2023) is published. RESSJOURNAL's new issue (100th Anniversary Special Issue) will be published on October 29, 2023. We are waiting for your qualified articles.Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri