Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


EDİRNE SÜPÜRGECİLİĞİNİN YAPIMI VE GÜNÜMÜZDEKİ DURUMU

BROOM MAKING IN EDİRNE AND ITS CURRENT STATUS

EDİRNE SÜPÜRGECİLİĞİNİN YAPIMI VE GÜNÜMÜZDEKİ DURUMU

 
Yazar : Aynur SARICA    
Türü :
Baskı Yılı : 2019
Sayı : 43
Sayfa : 81-92
DOI Number: :
Cite : Aynur SARICA , (2019). EDİRNE SÜPÜRGECİLİĞİNİN YAPIMI VE GÜNÜMÜZDEKİ DURUMU. Route Education and Social Science Journal , 43, p. 81-92. Doi: 10.17121/ressjournal.2283.
1300    1182


Özet
Edirne şehri 14. yüzyılda 1361 yılında I.Murat tarafından fethedilmiş olup Bursa’dan sonra Edirne 1365-1453 yılları arasında bir asra yakın Osmanlı Devletine başkentlik yapmıştır. Bu sebeple birçok sanatçı, tacirler Edirne’ye gelmiş, birçok sanat ve zanaat kolları gelişmiştir. İpekçilik, saraçlık, kolancılık, havluculuk, sepetçilik, debbağcılık, keçecilik, oymacılık, marangozluk, kutuculuk, oyuncakçılık, çilingircilik, demircilik, kuyumculuk, bakırcılık, helvacılık, mumculuk, aynacılık, vs. gibi birçok zanaat kolları Edirne’de başlamış ve gelişerek büyümüştür. Edirne’nin geleneksel sanatları içinde süpürgecilik önemli bir yer tutmaktadır. Türkiye’de en iyi süpürgeleri Edirne’de yapılmaktadır. Bu süpürgeler, temizlik ve gelin süpürgesi olarak işlev görmektedir. Gelin süpürgesi ayna, ponpon, boncuk gibi malzemeler kullanılarak süslenip, kızların evlenirken çeyiz olarak koyulan bir süpürge çeşididir. Edirne’de gelin süpürgesi ile ilgili pek çok sözlü anlatımlar da bulunmaktadır. Bunlardan biri de evlenme çağında bir genç kız olduğunu belirtmek için evde kapının arkasına, süpürgeye kabara denilen bir çivi çakılarak asmaktır. Günümüzde gelin süpürgesi artık turistik amaçla minyatür olarak yapılıp aynalı süpürge ismiyle pazarlanmaktadır. Evlerin ve diğer mekânların temizliğinde kullanılan süpürgeler ise bugünkü elektrik süpürgelerin yaptığı işleri yapmak için yapılan süpürgelerdir. Geleneksel Süpürge yapımı eski önemini kaybetmekte olup Edirne’de unutulmaya yüz tutmuş zanaatlardan biri olmuştur. Teknoloji ilerleyip elektrik süpürgeleri çıkınca bu el yapımı süpürgelere olan ihtiyaç da azalmıştır.

Anahtar Kelimeler
Anahtar Kelimeler: Süpürge, Edirne, aynalı süpürge, zanaat, süpürge ustası.

Abstract
Edirne has been conquered by Murat I in 1361 and served as the capital of Ottoman Empire Between 1361 and 1453 after Bursa. In this manner, a lot of artists and merchants came to Edirne, many arts and craft work developed in Edirne hereafter. Crafts such as Sericulture, saddlery, girth making, towel work, basketry, tannery, feltwork, carving, carpentry, case making, toy making, locksmithing, smithery, jewelry, coppersmith, halva making, candle making, mirror making began in Edirne and thrived significantly. Broom making in Edirne has an important place in traditional arts in Edirne. Best brooms are manufactured in Edirne. These brooms are used for cleaning and given to brides. Brooms given to brides are decorated with materials such as mirror, pompon, and beads. They are put as a dowry when prospective brides marry. There are several stories about brooms for brides in Edirne. One of them is about indicating when a girl is in her marriage age by hanging up a broom with a hobnail. Today, bridalbrooms are produced in miniature form and utilized as a touristic material, commercialized as mirrored brooms. Brooms for cleaning serve the same purpose as today's vacuum cleaners. Traditional broom-making lost its importance and is considered a forgotten craft in Edirne. As technology developed, the need for hand-made brooms gradually decreased.

Keywords
Keywords: Broom, Edirne, Craft, Broom, Broom Master.

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Duyurular

     

    Dear Academicians,

    RESSJOURNAL's issue 10/5 (September 2023) is published. RESSJOURNAL's new issue (100th Anniversary Special Issue) will be published on October 29, 2023. We are waiting for your qualified articles.Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri