Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ÇOCUK İSTİSMARINI ÖNLEME YASASI’NA (CAPTA) GENEL BİR BAKIŞ
(THE UNITED STATES, AN OVERVIEW OF CHILD ABUSE PREVENTION ACT (CAPTA) )

Yazar : Polat TUNÇER    
Türü :
Baskı Yılı : 2019
Sayı : 41(1)
Sayfa : 1136-1153
267    196


Özet
ABD’de çocukların ihmal ve istismardan korunması uzun yıllar devlet desteğinden yoksun, sivil toplum kuruluşları ile dinî cemaatlerin çalışmalarıyla yürütülmüştür. Kamu yönetiminin bu konuyla ciddî bir biçimde ilgilenmesi ve sorumluluk alanına dâhil etmesi ancak 1962 yıllarına rastlamaktadır. Kamuoyunun çocukların korunmasıyla ilgili duyarlılığının ve desteğinin artmasıyla birlikte kanun koyucular ve kamu yönetimi sorumluları bu alanda başlıbaşına bir yasal düzenleme ihtiyacının doğduğuna kanaat getirmişlerdir. Bu ihtiyacı karşılamak için, Çocukların İstismarını Önleme ve Tedavi Yasası (CAPTA) 1974 yılında yürürlüğe girmiştir. Kısa bir süre sonra da (1983 yılında) Nisan ayı Çocukların İstismarını Önleme Ayı olarak ilan edilmiştir. Böylece ancak, 20.yüzyılın son çeyreğinde çocukların korunması ve istismarlarının önlenmesiyle ilgili sistematik çalışmalar başlayabilmiştir. Bu çalışmanın amacı, ABD’de Çocuk İstismarını Önleme Yasası’nı (CAPTA) genel olarak incelemek ve Türkiye bağlamında ders ve sonuçlar çıkarmaktır.

Anahtar Kelimeler
ABD, Çocuk Hakları, Çocuk İstismarı, CAPTA, Nisan.

Abstract
In the United States, the protection of children from neglect and abuse has been carried out for many years without the support of the state and the activities of non-governmental organizations and religious communities. It is only in 1962 that the public administration has taken a serious interest in this issue and included it in its area of responsibility. With the increasing public awareness and support for the protection of children, the legislators and the public administration authorities have come to the conclusion that there is a need for legal arrangements in this area. In order to meet this need, the Law on Prevention and Treatment of Children (CAPTA) entered into force in 1974. Shortly thereafter (in 1983) April was announced as the Month of Prevention of Child Abuse. Thus, in the last quarter of the 20th century, systematic studies on the prevention and protection of children were started. The purpose of this study, the Prevention of Child Abuse Act in the United States (CAP) is generally examine and draw lessons and conclusions in the context of Turkey.

Keywords
USA, Children's Rights, Child Abuse, CAPTA, April. Giriş

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri