Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


KİTAP DEĞERLENDİRME YUMUŞAK GÜÇ: DÜNYA SİYASETİNDE BAŞARIYA GİDEN YOL

BOOK REVIEW SOFT POWER: THE MEANS TO SUCCESS IN WORLD POLITICS

KİTAP DEĞERLENDİRME YUMUŞAK GÜÇ: DÜNYA SİYASETİNDE BAŞARIYA GİDEN YOL

 
Yazar : AHMET NAFİZ ÜNALMIŞ    
Türü :
Baskı Yılı : 2019
Sayı : 38(1)
Sayfa : 740-742
DOI Number: :
Cite : AHMET NAFİZ ÜNALMIŞ , (2019). KİTAP DEĞERLENDİRME YUMUŞAK GÜÇ: DÜNYA SİYASETİNDE BAŞARIYA GİDEN YOL. Route Education and Social Science Journal , 38(1), p. 740-742. Doi: 10.17121/ressjournal.1970.
1174    813


Özet
“Soft Power: The Means To Success in World” adlı Joseph Nye tarafından kaleme alınan eser, beş bölümden meydana gelmektedir. Güç kavramı tanımlanarak başlanılan ilk bölümde güç kaynaklarını elde tutmakla, onu kullanmanın aynı anlamı taşımadığı vurgusu yapılmıştır. Ülkelerin zamanın ruhuna uygun şekilde hareket ederek doğru stratejiler ile istedikleri sonuca ulaşacağını belirten Nye’a göre yumuşak güç, herhangi bir açık tehdit olmadan karşı tarafın bir amacı desteklemesi veya benimsemesidir. Bunun sağlanması için de kendi amacını kabul ettirmeye çalışan tarafın soyut bir cazibeye sahip olması gerekmektedir. Bu bölümde Nye, ayrıca ülkelerin yumuşak güç yerine sert gücü kullanmalarının yol açtığı büyük maliyet sebebiyle, demokratik ülkelerde ancak geçerli bir ahlaki gerekçeye dayanarak sert gücün kullanabileceğini vurgulamıştır. Yumuşak güç kullanımının sert güce nazaran daha az maliyetli fakat daha yüksek stratejik kapasite ile uygulanabileceğini iddia eden Nye, sert güç kullanımının ortaya çıkardığı ağır maliyeti, yumuşak gücün tercih sebebi kılmıştır. ABD’nin özellikle Bush yönetimi döneminde sert gücünün olumsuz etkilerini yumuşak gücünü yeterli düzeyde kullanarak nötralize edememesi, Irak Savaşı sonrasında ABD’ye yönelik BM’de ve uluslararası kamuoyunda desteği azaltmıştır. Nye, bu örneği sert ve yumuşak gücün etkileşim halinde kullanılarak akıllı güce dönüştürülmesinin kaçınılmaz bir strateji olduğunu belirtmek için vermiştir. İlk bölümde güç çeşitlerine ve etkilerine yönelik yapılan tanımlamalara çeşitli olaylar bağlamında örnekler verilerek netlik kazandırılmıştır.

Anahtar Kelimeler
.

Abstract
.“Soft Power: The Means To Success in World” adlı Joseph Nye tarafından kaleme alınan eser, beş bölümden meydana gelmektedir. Güç kavramı tanımlanarak başlanılan ilk bölümde güç kaynaklarını elde tutmakla, onu kullanmanın aynı anlamı taşımadığı vurgusu yapılmıştır. Ülkelerin zamanın ruhuna uygun şekilde hareket ederek doğru stratejiler ile istedikleri sonuca ulaşacağını belirten Nye’a göre yumuşak güç, herhangi bir açık tehdit olmadan karşı tarafın bir amacı desteklemesi veya benimsemesidir. Bunun sağlanması için de kendi amacını kabul ettirmeye çalışan tarafın soyut bir cazibeye sahip olması gerekmektedir. Bu bölümde Nye, ayrıca ülkelerin yumuşak güç yerine sert gücü kullanmalarının yol açtığı büyük maliyet sebebiyle, demokratik ülkelerde ancak geçerli bir ahlaki gerekçeye dayanarak sert gücün kullanabileceğini vurgulamıştır. Yumuşak güç kullanımının sert güce nazaran daha az maliyetli fakat daha yüksek stratejik kapasite ile uygulanabileceğini iddia eden Nye, sert güç kullanımının ortaya çıkardığı ağır maliyeti, yumuşak gücün tercih sebebi kılmıştır. ABD’nin özellikle Bush yönetimi döneminde sert gücünün olumsuz etkilerini yumuşak gücünü yeterli düzeyde kullanarak nötralize edememesi, Irak Savaşı sonrasında ABD’ye yönelik BM’de ve uluslararası kamuoyunda desteği azaltmıştır. Nye, bu örneği sert ve yumuşak gücün etkileşim halinde kullanılarak akıllı güce dönüştürülmesinin kaçınılmaz bir strateji olduğunu belirtmek için vermiştir. İlk bölümde güç çeşitlerine ve etkilerine yönelik yapılan tanımlamalara çeşitli olaylar bağlamında örnekler verilerek netlik kazandırılmıştır.

Keywords
yumuşak güç,

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Duyurular

     

    Dear Academicians,

    RESSJOURNAL's issue 10/5 (September 2023) is published. RESSJOURNAL's new issue (100th Anniversary Special Issue) will be published on October 29, 2023. We are waiting for your qualified articles.Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri