Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


İNKA MEDENİYETİNDE DEVLET’İN SERÜVENİ: DEVLET-TOPLUM İLİŞKİSİ BAĞLAMINDA KISA BİR DEĞERLENDİRME
(THE ADVENTURE OF THE STATE IN INCA CIVILIZATION: A BRIEF ASSESSMENT IN THE CONTEXT OF STATE-SOCIETY RELATIONSHIP )

Yazar : Ömer Fuad KAHRAMAN    
Türü :
Baskı Yılı : 2018
Sayı : 34
Sayfa : 600-614
456    366


Özet
Devletlerin insan icadı olduğu aşikârdır. Devletlerin nasıl ortaya çıktığı konusunda veya devletli olmadan önce insanların hangi siyasal örgütlenmeler altında yaşamlarını sürdürdüklerini; en azından siyasal bir örgütlenmeye ihtiyaçlarının olup olmadığı temel sorusunun araştırılması gerekmektedir. Bu konuya dair farklı zamanlarda, dünya üzerinde farklı medeniyetler incelenerek kimi zaman birbirine rakip, kimi zaman da birbirini destekler farklı teoriler ileri sürülmüştür. Fakat bu teorilerin farklı örneklerle test edilmeye ihtiyacı vardır. Bu çalışma çerçevesinde, Avrupa, Mezopotamya veya Çin medeniyeti topraklarından uzakta; göreceli olarak geç sayılabilecek bir dönemde siyasal varlığını tamamladığı tahmin edilen İnka medeniyeti analiz edilmiştir. Geliştirilen devletleşme teorilerinden yola çıkılarak, İnka medeniyetinin kurduğu siyasal örgütlenmenin bir devlet mi veya şeflik mi olduğu; bir devlet ise ne zaman ve ne şekilde devletleştiği gibi soruların cevaplanmasına çalışılacaktır.

Anahtar Kelimeler
İnka, Devlet Teorileri, Devlet Kuramları, Siyasal Tarih

Abstract
It is obvious that states invented by human beings. How states emerged, or how social groups survive without living under the state as a political organizations; at least they even were either in need for political organization or not. Thus, there are different theories about those issues on questions about state invention, which studies civilizations of the world, sometimes rival and sometimes constituted each other. I have tried to test these theories with different examples. In terms of this study, different from theories rooted from European, Mesopotamian or Chinese civilization, another civilized political system, the Incas, was analyzed. Perspectives from these theories, the political organization established by the Incan civilization is rewieving its a state or a chieftaincy and to work on answering questions such as if it is counted as state, when and how it is placed.

Keywords
: Inca, State Theories, State Theories, Political History

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri