Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


KAMU YÖNETİMİ VE ÇOCUKLARIN İNTERNET YOLUYLA CİNSEL İSTİSMARI
(PUBLIC ADMINISTRATION AND CHILDREN'S SEXUAL ABUSE VIA THE INTERNET )

Yazar : Polat TUNÇER    
Türü :
Baskı Yılı : 2018
Sayı : 33
Sayfa : 118-145
486    362


Özet
Teknolojik gelişmeler ve internetin keşfi bilgiye ulaşımın hızını artırmış; bilginin elde edilmesi kolaylaşmış, ucuzlamıştır. Öyle ki bilgi küreselleşmiş ve ulaşmak bir tuşa dokunmak kadar yakın hale gelmiştir. Bu gelişmeler çağımızı bilgi ve iletişim çağı haline getirmiştir. Bütün bu gelişmeler bilinen bütün alışkanlıkları ve yaşam tarzlarını değiştirmiştir. Toplumsal değişim onun kamu yönetiminden beklentilerini ve isteklerini çeşitlendirmiştir. Teknolojik değişimin toplumsal faydaları yanında onun güvenliğini de tehdit eder hale gelmiştir. Zira internete paylaşılan kişisel bilgiler hızla yayılmakta ve kişisel mahremiyeti yok etmektedir. Teknolojik yenilikleri ve interneti yetişkinlerden daha iyi ve daha fazla kullanan çocukların internetin yararları yanında onun zararlarıyla karşı karşıya kalmaları kaçınılmaz hale gelmiştir. Gerek aileler gerekse toplum internet üzerinden bilhassa çocuklara yönelik cinsel saldırıların artmasından son derece rahatsız bir durumdadır ve kamu yönetiminden bu konuda gerekli tedbirleri almasını ve yasal düzenlemeleri yapmasını beklemektedir. İnternet yoluyla çocuklara karşı yapılan cinsel saldırılar için kamu yönetiminin çok yönlü tedbirler alması gerekir. Bu alanda teknolojik yatırımlar yapması, tecrübeli ve donanımlı elamanları yetiştirmesi, toplumsal farkındalığı ve bilinçlenmeyi sağlaması gerekir. Bilhassa, eğitim, sağlık, hukuk, sosyal güvenlik ve kolluk birimlerinin koordineli bir şekilde çalışmalarını sağlamakla yükümlüdür. Bu süreçte toplumsal desteğin sağlanması da başarılı bir çalışma yürütebilmek için gereklidir. Toplumsal destekten yoksun hiçbir çalışma başarılı olamaz. Bu makalenin amacı; toplumsal sorunları çözmek ve kamunun ihtiyaçlarını gidermekle yükümlü olan kamu yönetiminin, internet üzerinden çocuklara karşı gerçekleştirilen ve ciddî bir toplumsal sorun olan, cinsel istismar ile onun önlenmesi sürecindeki yükümlülüklerini ve çalışmalarını ele almaktır

Anahtar Kelimeler
Kamu Yönetimi, Internet, Online, Çocuk, Cinsel İstismar.

Abstract
Technological developments and the discovery of the Internet increased the speed of information and transportation; information is easy to obtain, cheaper and accelerated. It has become so close that the information is globalized and reach a touch of a button. These developments have made our era an information and communication age. All these developments have changed all known habits and lifestyles. Social change has diversified its expectations and desires from public administration. In addition to the social benefits of technological change, it has become a threat to its security. Because the personal information shared with the internet is spreading rapidly and destroying personal privacy. It is inevitable that children, who use technological innovations and the internet better and more than adults, face the damages of the internet as well as their benefits. Both families and the community are particularly uncomfortable with the increase of sexual assaults on the internet, especially for children and expects the public administration to take the necessary measures and make legal arrangements. Public administration should take multiple measures for sexual assaults against children through the Internet. They need to make technological investments in this field, to train experienced and well-equipped personnel, and to ensure social awareness and awareness. In particular, it is obliged to ensure that the education, health, law, social security and law enforcement units work in a coordinated manner. In this process, the provision of social support is also necessary to carry out a successful study. No work without social support can be successful. The purpose of this article is; The aim of the course is to examine the obligations and activities of the public administration, which is responsible for solving the social problems and the needs of the public, in the process of sexual abuse and its prevention, which is a serious social problem against children over the internet.

Keywords
Public Administration, Internet, Online, Child, Sexual Abuse.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri