Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


YENİLEŞME DÖNEMİ TÜRK EDEBİYATINDA AYLAK VE AYLAKLIK
(REFLECTION PERIOD IN THE TURKISH LITERATURE )

Yazar : Abdullah ACEHAN    
Türü :
Baskı Yılı : 2018
Sayı : 33
Sayfa : 64-86
524    472


Özet
Aylak, insanoğlu yaratıldığı günden beri var olan bir kavramdır. Dünya varlığını devam ettirdiği müddetçe de olacaktır. Aylağın bir diğer şekli de flaneur adı verilen kavramdır. Edebiyat sosyal hayatın bir parçası olduğu için bir nevi ayna görevini de yerinen getirerek yaşanılan hayatı edebi eserlere de aksettirecektir. Aylaklar, Yenileşme Dönemi Türk Edebiyatı içinde, gerek edebî şahsiyetler olarak gerekse bu kalem sahiplerinin yazdığı tahkiyeli eserlerin tipleri olarak yer almışlardır. Bu aylak adı verilen tipler, ilk dönem ve ikinci dönem aylakları olarak iki gruba ayrıldı. Her iki tipi temsil eden kahramanlar tespit edildikten sonra bunlar hakkında bilgi verildi. Benzer ve farklı yönleri bir tablo halinde sıralandıktan sonra bu aylakların genel özellikleri alfabetik olarak sıralandı. Sonuç bölümündeyse elde edilen neticeler okuyucuya sunuldu.

Anahtar Kelimeler
Edebiyat, Roman, Aylak, Flaneur, Gezgin.

Abstract
Idle, is a concept that has existed since the day it was created. As long as the world continues its existence, it will also exist. Another form of the sling is the concept called flaneur. Since literature is a part of social life, it will reflect the life of literary works by introducing a kind of mirror. The students were included in the Turkish Literature as the literary figures, as well as the types of arbitrary works written by these owners. The types of these loops were divided into two groups as the first and second periods. Both types of heroes were identified and then they were informed. After similar and different aspects of the table are listed in alphabetical order of the general features of these walkers. In the result section, the results were presented to the reader.

Keywords
Literature, Fiction, Idle, Flaneur, Traveler.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri