Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


BATILILAŞMA DÖNEMİ TÜRK ROMANINDA ROMAN KAHRAMANI VE OLAY YÖNLENDİRİCİSİ OLARAK MÜREBBİYE
(THE WESTERNIZATION PERIOD IS THE NOVEL HERO IN THE TURKISH NOVEL AND THE GOVERNESS AS EVENT LEADER )

Yazar : Abdullah ACEHAN    
Türü :
Baskı Yılı : 2018
Sayı : 32
Sayfa : 1-22
619    515


Özet
Osmanlı Devleti’nin Batılılaşma macerasının getirmiş olduğu unsurlardan birisi de mürebbiyelerdir. Varlıklı ailelerin çocuklarının daha iyi yetişmeleri, yabancı dil öğrenmeleri ve Batılı eğitim almaları amacıyla evlere alınan bu mürebbiyelerden bir kısmı zamanla asli görevlerinin dışına çıkarlar ve ahlak dışı olaylara sebebiyet verirler. Bahse konu olan bu mürebbiyeler, sosyal hayatın bir nevi yansıma durumunda bulunan edebiyata da konu olmuşlar. Bazen eserin hem adı hem de merkezi kahramanı, bazen de sıradan bir kahraman / tip olarak tahkiyeli eserlerde yer almışlardır. Bu türden romanlarda yer alan mürebbiyeler, yer yer yanlış batılılaşmanın yer yer de eğitim sistemimizdeki aksaklıkların ve ahlaki yapıdaki bozulmanın bir nevi göstergesi durumundadırlar.

Anahtar Kelimeler
Edebiyat, roman, mürebbiye, batılılaşma, eğitim.

Abstract
One of the elements that the Ottoman Empire brought about by the Westernization adventure is the governess. Over time, some of these mobsters who are taken into the marriage for the betterment of children of wealthy families, foreign language learning and western education, get out of their primary duties and cause immoral events. These governess have been the subject of literature which is a reflection of social life. Sometimes the work is both a name and a central hero, sometimes as an ordinary hero / type. Somewhere in the novels, the folks are in some cases a misrepresentation of the false westernization, and some of the disruptions in our educational system and the deterioration of the moral structure.

Keywords
Literature, novel, governess, westernization, education.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri