Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


SOME PHILOSOPHICAL AND SOCIAL SIGNIFICATIONS OF SETS IN LOGIC

SOME PHILOSOPHICAL AND SOCIAL SIGNIFICATIONS OF SETS IN LOGIC

SOME PHILOSOPHICAL AND SOCIAL SIGNIFICATIONS OF SETS IN LOGIC

 
Yazar : Shahira SHARAF    
Türü :
Baskı Yılı : 2015
Sayı : 4
Sayfa : 233-247
DOI Number: :
Cite : Shahira SHARAF , (2015). SOME PHILOSOPHICAL AND SOCIAL SIGNIFICATIONS OF SETS IN LOGIC. Route Education and Social Science Journal , 4, p. 233-247. Doi: 10.17121/ressjournal.142.
9945    2499


Özet
Bu çalışmanın amacı mantık sistemi içerisinde yer alan iki değerli mantı, çok değerli mantık ve bulanık mantığın sosyal ve felsefik anlamlarını tartışmaktır. Bu anlamları tartışmak amacıyla VENN diyagramlarından, grafiksel fonksiyonlardan ve bazı temel işlemlerden faydalanılmıştır. Makalenin bulguları dikkate alındığında her bir mantık setinin insan düşüncesinin açık ya da örtülü bir yansıması olduğu görülecektir. İki değerli mantık seti ikili ve sıkı düşünmeyi, çoklu mantık seti ise çoklu düşünmenin ikili düşünmeden biraz daha farklı olduğunu belirtmiştir. Serbest düşünme ya da açık veya açıktan daha az düşünme bulanık mantıkla ifade edilir. Mantık sistemi az ya da çok gerçek dünyayı gösterir, insanın düşünce dünyasını yansıtır. Bu makalede mantık sistemlerinin her birinin diğerinde daha uygun olduğu tespit edilmiş, düşüncenin bir yönünün diğerlerine göre daha iyi yansıttığını tespit edilmiştir. Bu yüzden mantık sistemi hayatımızda büyük öneme sahiptir. Sonuç olarak mantık sistemi insanların hayatlarının bir dumandan ibaret olmadığını ifade eder.

Anahtar Kelimeler
Veri setleri, üyelerin değerleri, esas işlemler, bulanık mantık

Abstract
This paper discusses the philosophical and social significations of sets in three logical systems; two-valued logic, many-valued logic, and fuzzy logic. Here is an attempt to infer these significations from thedefinition of sets; graphically represented by Venn diagrams or membership functions, and the basic operations on sets. This paper explains that each set is a reflection, either explicitly or implicitly, of human thinking's ways. Two-valued set as a representation of binary and strict thinking, many-valued set as a representation of multiple thinking, which is less strict than binary thinking, but also lessopen than fuzzy or open and freethinking, which is represented by fuzzy set. Unlike those who say that the one, but not the other, of these three logical systems can represent real world, and reflect human thinking’s ways, this paper detect that each one of these systems has more suitable scope than the other, and can reflect one way of thinking better than the other does. Therefore, each logical system has its importance and role in real life, and has scope that is more appropriate to represent it.Finally, it asserts that logical systems do not exhaust human beings' life.

Keywords
Sets -membership values- basic operations.

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Duyurular

     

    Dear Academicians,

    RESSJOURNAL's issue 10/5 (September 2023) is published. RESSJOURNAL's new issue (100th Anniversary Special Issue) will be published on October 29, 2023. We are waiting for your qualified articles.Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri