Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


YENİ TÜRK EDEBİYATINDA MERSİYEYİ YAŞAYANLAR-II
(LAMENTATIONS OF THE LIVING IN NEW TURKISH LITERATURE-II )

Yazar : Abdullah ACEHAN    
Türü :
Baskı Yılı : 2014
Sayı : 3
Sayfa : 317-326
9246    4387


Özet
Bu çalışmada, ölüm ve ölümün en acısı olarak ifade edilen “evlat acısı” üzerinde duruldu. Giriş’te ölüm hakkında çok kısa bilgi verildikten sonra ölümün bir türü olan evlat acısına geçildi. Ölümün en acı yüzü olarak kabul edilen evlat acısı hakkında, destanlar devrinden bugüne kadar bizim ve bizim dışımızdaki edebiyatlardan bu tarifi imkânsız acıyı yaşamak zorunda kalmış kalem sahipleri üzerinde duruldu. Bu edebiyatçılar ve onların yaşadıkları acı anlatılırken onların, çok sevdikleri ama kaybettikleri çocukları, onlarla ilgili anıları, kaybettikten sonra neler yaşadıkları ifade edildi. Devamında, bu edebiyatçıların vefat eden çocukları münasebetiyle -eğer varsa- kaleme aldıkları eser veya eserlerden bahsedildi. Sonuç bölümünde kısa bir değerlendirme yapıldıktan sonra faydalandığımız muhtelif yayınları sıraladığımız kaynakça eklendi.

Anahtar Kelimeler
Edebiyat, Ölüm, Eser, Çocuk, Kaybetmek, Ağıt.

Abstract
In this study, the pain of death and referred to as "son of pain" was emphasized. After a very brief information about the death at the entrance which is a kind of death was passed to son suffer. Death is considered to be the most painful facial pain on the boy, from the epic era of literature so far for us and outside of us that have had to live in unspeakable pain focused on pen holder. These writers and their sufferings when describing their, but they lost their beloved children, the memories associated with them, after losing what they had said. Subsequently, the children who died of letters penned, if applicable, on the occasion of their work or works were mentioned. In the conclusion, after a brief assessment bibliography added benefit that we sort our various publications.

Keywords
Literature, Death, Book, Children, Lose, Lament.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri