Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


BORSA İSTANBUL’DA İŞLEM GÖREN BANKALARA AİT HİSSE SENEDİ FİYATLARININ YAPAY SİNİR AĞLARI İLE TAHMİNİ
(ESTIMATION OF THE PRICES OF BANKING SHARES IN BORSA ISTANBUL BY ARTIFICAL NEURAL NETWORK MODEL )

Yazar : Utku ALTUNÖZ    
Türü :
Baskı Yılı :
Sayı :
Sayfa :
315    371


Özet
Bankacılık sektörü Türk finans piyasaları ve Türkiye ekonomisi için önem arz etmektedir. Bu duruma paralel olarak Borsa İstanbul yatırımcıları için bankacılık hisseleri olmazsa olmaz hisseler olarak dikkat çekmektedirler. . Borsa İstanbul istatistiklerine göre yerli ve yabancı yatırımcıların büyük kısmı ellerinde bankacılık hisseleri tutmaktadırlar. Bu nedenle banka hisselerinin fiyat performanslarının tahmini önemini arttırmaktadır. Bu çalışmada Borsa İstanbul’da işlem gören 14 banka hissesiyle 15 gün, 1 ay, 1.5 ay ve 2 aylık periyodda hisse senedi fiuatları tahmin edilmiş olup başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Sonuç olarak 15 gün ve 1 aylık fiyat tahminlerdeki başarı oranının daha yüksek olduğu izlenmiştir.

Anahtar Kelimeler
Bankacılık sektörü, yapay sinir ağları, tahmin

Abstract
The banking sector plays an important role for the Turkish Finance Market and the Turkish Economy. For this reason, BIST investors are very interested in banking stocks. According to BIST statistics, domestic and foreign investors keep most of banking shares in their hands. Due to this fact, it is an important issue for investors to predict banking share prices. In this paper, 14 different banking share prices were estimated by artificial neural network models for the period of 15 days, 1 month, 1.5 months and 2 months. Obtained results showed that all the prediction results were successful, and especially on predictions that up to fifteen days and one month are quite successful.

Keywords
Turkish Banking Sector, Artificial Neural Networks, Forecasting.

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri