Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TÜRKİYE’DE FELSEFE EĞİTİMİ VE SORUNLARI

PHILOSOPHY EDUCATION AND ITS PROBLEMS IN TURKEY

TÜRKİYE’DE FELSEFE EĞİTİMİ VE SORUNLARI

 
Yazar : Cahit ASLAN    
Türü :
Baskı Yılı : 2018
Sayı : 25
Sayfa : 158-170
DOI Number: :
Cite : Cahit ASLAN , (2018). TÜRKİYE’DE FELSEFE EĞİTİMİ VE SORUNLARI. Route Education and Social Science Journal , 25, p. 158-170. Doi: 10.17121/ressjournal.1147.
1446    1068


Özet
Türkiye’de felsefe eğitimi ve sorunlarının nedenleri üç boyutta ele alınmalıdır. Bunlardan ilki tarihsel ve konjonktürel sosyo-politik sorunlardan kaynaklı olanlar. İkincisi öğrencilerin ve velilerinin felsefe öğretimine yönelik tutumlarından ve üçüncüsü de felsefe öğretiminde kullanılan yöntem ve öğretmenlerin yeterliliğinden kaynaklı olanlardır. Bu araştırmanın amacı Türkiye’de felsefe eğitimi ve sorunlarını ortaöğretim düzeyinde bahsi geçen üç boyutta ele alıp değerlendirmek ve çözüm önerileri sunmaktır. Araştırma için gerekli olan veriler bir anket yardımıyla örneklem esasına göre mevcut 187 felsefe öğretmenlerinden elde edilmiştir. Bulgular çok değişkenli analiz temel alınarak elde edilmiştir. Sonuçlar, bulgulara dayanan problem tanımlama biçimindedir. Aynı zamanda daha önce başka araştırmacılar tarafından yapılan benzer çalışmalılarla da karşılaştırılmıştır.

Anahtar Kelimeler
Türkiye’de Felsefe Eğitimi, Felsefe Eğitimi Sorunları

Abstract
Philosophy education and its problems in Turkey should be considered in three dimensions. First of them is mainly due to historical and conjectural socio-political problems. The second is the attitude of the students and their parents towards teaching philosophy, and the third is Teachers as evaluated by the methods they use. The purpose of this study is to analyse the philosophy education and its problems in Turkey in the three dimensions mentioned above, and to present proposals for solutions for high schools. The data required for the research were obtained from the current 187 philosophy teachers on the basis of the sampling with the help of a questionnaire. Findings are based on multivariate analysis. The results are presented as problem identification based on findings. The results have also been compared with similar studies previously done by other researchers.

Keywords
Problems of Philosophy Education, Philosophy Education in Turkey

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Duyurular

     

    Dear Academicians,

    RESSJOURNAL's issue 10/5 (September 2023) is published. RESSJOURNAL's new issue (100th Anniversary Special Issue) will be published on October 29, 2023. We are waiting for your qualified articles.Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri