Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


TÜRKİYE’DE FELSEFE EĞİTİMİ VE SORUNLARI
(PHILOSOPHY EDUCATION AND ITS PROBLEMS IN TURKEY )

Yazar : Cahit ASLAN    
Türü :
Baskı Yılı : 2018
Sayı : 25
Sayfa : 158-170
1096    800


Özet
Türkiye’de felsefe eğitimi ve sorunlarının nedenleri üç boyutta ele alınmalıdır. Bunlardan ilki tarihsel ve konjonktürel sosyo-politik sorunlardan kaynaklı olanlar. İkincisi öğrencilerin ve velilerinin felsefe öğretimine yönelik tutumlarından ve üçüncüsü de felsefe öğretiminde kullanılan yöntem ve öğretmenlerin yeterliliğinden kaynaklı olanlardır. Bu araştırmanın amacı Türkiye’de felsefe eğitimi ve sorunlarını ortaöğretim düzeyinde bahsi geçen üç boyutta ele alıp değerlendirmek ve çözüm önerileri sunmaktır. Araştırma için gerekli olan veriler bir anket yardımıyla örneklem esasına göre mevcut 187 felsefe öğretmenlerinden elde edilmiştir. Bulgular çok değişkenli analiz temel alınarak elde edilmiştir. Sonuçlar, bulgulara dayanan problem tanımlama biçimindedir. Aynı zamanda daha önce başka araştırmacılar tarafından yapılan benzer çalışmalılarla da karşılaştırılmıştır.

Anahtar Kelimeler
Türkiye’de Felsefe Eğitimi, Felsefe Eğitimi Sorunları

Abstract
Philosophy education and its problems in Turkey should be considered in three dimensions. First of them is mainly due to historical and conjectural socio-political problems. The second is the attitude of the students and their parents towards teaching philosophy, and the third is Teachers as evaluated by the methods they use. The purpose of this study is to analyse the philosophy education and its problems in Turkey in the three dimensions mentioned above, and to present proposals for solutions for high schools. The data required for the research were obtained from the current 187 philosophy teachers on the basis of the sampling with the help of a questionnaire. Findings are based on multivariate analysis. The results are presented as problem identification based on findings. The results have also been compared with similar studies previously done by other researchers.

Keywords
Problems of Philosophy Education, Philosophy Education in Turkey

Gelişmiş Arama


Duyurular

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri