Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


OPEC ÜLKELERİNDEKİ ENERJİ TÜKETİMİ, CO2 SALINIMI VE İKTİSADİ BÜYÜME ARASINDAKİ İLİŞKİ
Enerji, hem ülkelerin uluslararası politikalarının gidişatının tespitinde hem de ülkelerin gelişme, kalkınma, refah düzeylerinin artmasında yeri doldurulamayacak kadar önemli bir konudur. Lakin uluslararası arenada, enerji kaynakları her bölgede eşit olarak bir dağılım göstermemektedir. Dolayısıyla, enerji kaynaklarının az olduğu ülkelerde, enerji bağımlılığının arttığı akademik literatürde genişçe tartışılmış konulardan biridir. Bu bağlamda, enerji kaynakları ve tüketimi ile ülkelerin gelişme seviyeleri arasında doğru oranda korelasyon vardır ve bu durumdan dolayı, savaşların altında yatan ana sebebin, enerji kaynaklarını ele geçirmek olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Bu çalışmada 4 OPEC üyesi ülke ele alınmıştır. Ekonometrik analizlerde konu olan ülkeler ise Suudi Arabistan, Katar, Endonezya ve Venezuela’dır. Değişkenler ise Dünya Bankasından senelik olarak alınmış ve 1971 – 2013 yılları arasındaki dönemler değişkenler arası uzun vadeli ilişkiyi tespit etmek için Johansen eş-bütünleşme testi yapılarak ele alınmıştır. Değişkenler ise enerji tüketimi, CO2 salınımı ve İktisadi büyümedir. Bu testin yapılmasının asıl nedeni ise Çevresel Kuznet Eğrisi Teorisini test etmektir. Johansen eş-bütünleşme testi ele alındığında Suudi Arabistan, Venezuela, Katar ve Endonezya için hem enerji tüketimi ve CO2’nin hem de GSMH’nın p-değerleri 0.05’in altındadır. Bu sonuçlar bize bahsi geçen 3 değişken arasına uzun vadeli ilişkiyi göstermektedir. Özellikle analize konulan 4 ülkenin de üretim yaparken çevresel faktörleri göz ardı ettikleri görülmektedir. Bu devletlerin çevreyi koruma adına daha yapıcı politikalar izlemeleri ve bu bağlamda yürütme organlarını seferber etmeleri gerekmektedir.

Keywords
Uluslararası İktisat, Uluslararası Ticaret, Enerji Tüketimi, GSMH, Eş-bütünleşme Testi

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri