Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


YARATICI OKUMA BECERİSİNİ GELİŞTİRME YOLLARI VE YÖNTEMLERİ
Bu çalışmanın amacı, yaratıcı okumanın geliştirilmesi için ortaya konan yöntemler ve bunların geliştirilmesi aşamalarının anlatılmasıdır. Yaratıcı okumanın yapıldığı ortamlarda, öncelikle de sınıflarda öğrenci ve metin bağlamında yapılabilecek teknikler ve araçlardan bahsedilmiştir. Daha sonrasında uygulamaların nasıl bir yöntemle yapılması gerektiği gibi sorulara cevaplar aranmıştır. Öğrenci ve metin etkileşiminde tanımlayıcı aşamaya, kişisel yorumlamalara, eleştirel analizlere ve yaratıcı eylem aşamaları gibi konulara yer verilmiştir. Yaratıcı okuma yöntemi aşama aşama örnek sorularla açıklanmaya çalışılmıştır. Sınıf ortamında yapılacak uygulamaların hangi yöntemlerle olması gerektiği ve nasıl bir uygulama yapılacağı gibi konular ele alınmıştır. Alan taraması ve doküman analizi yöntemlerinin kullanıldığı çalışmada, yaratıcı okumanın başlama sürecine değinilerek öğretmen-öğrenci ilişkisi boyutu da cevap aranan sorulardan olmuştur. Yaratıcı okumada öğretmenin okuma alanına ilişkin neler yapabileceği üzerinde durulmuştur. Son olarak da yaratıcı okumanın duygusal faktörlerine değinilerek yaratıcı okuma becerisinin gelişim süreci ortaya konulmuştur.

Keywords
Yaratıcı okuma, yaratıcı okuma gelişimi ve yöntemi, duygusal faktörler

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri