Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


AVRUPA BİRLİĞİ ÜLKELERİNDE YERİNDEN YÖNETİM
Avrupa Birliği(AB) 28 üye devletten oluşan ulusüstü bir yapılanmadır. AB'yi oluşturan ülkelerin yerinden yönetim anlayışları homojen bir nitelik göstermemektedir. Tarihsel geçmiş ile siyasal ve idari birikimlerden kaynaklanan farklılıklar nedeniyle AB ülkelerinde yerinden yönetim anlayışının farklılaştığı ve buna bağlı olarak yerel yönetim modellerinin örgütlenme, yetki ve mali yapıları bakımından çeşitlilik arzettiği görülmektedir. Yüzölçümleri ve nüfusları farklı olan AB ülkelerinin bazıları federal devlet niteliğine sahipken bazı ülkeler üniter devlet niteliğine sahiptir. Ülkenin siyasi yapıları farklı olsa da AB mevzuatında yapılan değişikliklerde ve kurum ve organlarının aldığı kararlarda yerinden yönetim politikalarının güçlendirilmesi savunulmaktadır. AB'nin kurumsal yapısı içinde Bölgeler Komitesi'nin oluşturulması yerelleşmeye verilen önemin göstergesi olarak kabul edilmektedir. Yerinden yönetim ile demokrasi arasında güçlü bir bağ olduğuna ilişkin kanı AB'nin yerelleşmeye kayıtsız kalmasını engellemektedir. Çalışmamızın amacı yukarıda belirtilen çerçeve içinde AB ülkelerinde yerinden yönetim anlayışını incelemektir. Aynı kurumsal yapı içerisinde yeralan ülkelerin desantralizasyon düzeylerinin farklı oluşu incelenmeye değer görülmüştür. AB politikalarının üye devletlerin desantralizasyon anlayışlarını birbirine yakınlaştırmakta ne derece etkili olduğu dikkate alınması gereken bir husustur. Ayrıca üye ülkeler tarafından kabul edilen ve yerinden yönetim politikalarında referans olarak kabul edilen Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı'nın etkisinin gözden kaçırılmaması gerekmektedir.

Keywords
Avrupa Birliği, yerinden yönetim, yerel yönetimler.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri