Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ SURİYELİ MÜLTECİLERE YAKLAŞIMI: ADIYAMAN ÖRNEĞİ
2011 yılının Mart ayında, Suriye’de başlayan iç savaş neticesinde ortaya çıkan kitlesel göç hareketinden en çok etkilenen ülke Türkiye olmuştur. 911 km’lik sınır komşusu olan Suriye’den gelen sığınmacılara açık kapı politikası uygulayan Türkiye, ilk olarak Nisan 2011 tarihinde sığınmacıları sınırlarından içeriye kabul etmiştir. 2017 verilerine göre, geçici barınma merkezlerinde ve bu merkezler dışında 2,7 milyonu aşkın Suriyeli yaşamaktadır. Suriyeli sığınmacıların barınma, eğitim, sağlık ve benzeri sorunlarının çözümü için gerek merkezi yönetim gerekse yerel yönetimler yoğun bir mesai harcamaktadır. Fakat çoğu kez bu çalışmaların yanında destek unsuru gibi görülebilecek sivil toplum kuruluşlarının çalışmaları da önem taşımaktadır. Özellikle, Suriyeli sığınmacıların toplumsal kabul düzeylerinin korunması alanında, hizmetlere ulaşım için danışmanlık hizmetleri verilmesinde, eğitim sorunlarının çözümünde STK’lar önemli roller üstlenmektedir. Ülkenin birçok yerinde faaliyet gösteren çeşitli STK’lar, asıl uğraşı alanlarının dışında olsa dahi bunu toplumsal sorumluluk olarak görüp çeşitli faaliyetler ile Suriyeli sığınmacıların içinde bulunduğu zorlukların aşılmasında destek programları yürütmektedirler. Adıyaman, Türkiye’de faaliyet gösteren 26 geçici barınma merkezinden birisi olması nedeniyle sığınmacıların yoğun olduğu bir il. Bu araştırmada, Adıyaman ilinde bulunan çeşitli STK’ların farklı düzeylerde aktif roller üstlenerek sığınmacıların ve yerel halkın barış içerisinde yaşamalarını sağlamak adına yürüttükleri programlar, eğitim, barınma ve sağlık ile ilgili olarak ürettikleri çözüm yolları, sığınmacılara meslek kazandırmak adına yaptıkları çalışmaların başarı düzeyleri değerlendirilmiştir. Araştırmada, Suriyeli mültecilere çeşitli projelerle destek olmaya çalışan derneklerin bu projelerinin içeriği ve yapılan çalışmaların çıktılarına göre STK’ların bu konu üzerindeki faaliyetlerini yoğunlaştırmaları, özellikle meslek kazandırma programlarının içeriklerinin zenginleştirilmesi, hukuki destek, vaka yönetimi ve yönlendirme hizmetlerinin artırılması, psikososyal danışmanlık hizmetlerinin verilmesi gerekliliği sonuçlarına ulaşılmıştır.

Keywords
Göç, Sivil Toplum Kuruluşları, Adıyaman, Suriyeli Sığınmacılar

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri