Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


KUR’ÂN’I ANLAMADA BİLİMSEL YÖNELİŞE TOPLU BİR BAKIŞ
Kur’ân’ın esas amacı, tevhîdi kalplere hâkim kılmak ve insanlara hidâyet rehberi olmaktır. Kur’ân’ın tevhidi ve hidâyeti önceleyen özelliğinden dolayı onun tefsiri, her dönemde insanın ve toplumun ihtiyaçları doğrultusunda farklı şekillerde yapılmış, buna bağlı olarak da birçok farklı yöneliş ortaya çıkmıştır. Bu yönelişlerden biri de bilimsel tefsirdir. Gazâlî ile bu tefsir hare-keti başlamış, Tantavî Cevherî ile doruk noktasına ulaşmıştır. Ancak geçmişte olduğu gibi günümüzde de bu yöneliş hakkında eleştiriler yapılmıştır. Bu makalede yönelişin tarihi seyri ele alınacak, onun hakkında belli başlı görüş-ler ortaya konacak, bunların olumlu ve olumsuz yönleri değerlendirmeye tabi tutulmak sûretiyle konuyla ilgili bir bakış açısı ortaya konulacaktır.

Keywords
Bilimsel tefsir, Kur'ân, Gazâlî, Şâtıbî, pozitif ilim.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri