Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


ZEHİRLİ LİDERLİK, ÖRGÜTSEL ZEHİRLENME VE ZEHİRLENMEYİ GİDERMEDE İFŞA OLASILIĞI ÜZERİNE NİTEL BİR ARAŞTIRMA
Kişisel çıkarlarıyla güdülenen ve başarısı uğruna yıkıcı, kaba, zorba ve hatta usulsüz davranışlarda bulunan zehirli liderlerin sergilediği bu davranışlar başta takipçileri olmak üzere örgüt çalışanları ve örgütün bütünü üzerinde olumsuz ve kalıcı etkilere neden olabilmektedir. Zehirli liderlerin yaptığı davranışlar örgüt üyelerinin motivasyonunu ve performansını olumsuz etkilerken örgütün verimliliğini de azaltabilmektedir. Zehirli davranışların önlenebilmesi için ifşa örgüt üyesinin önündeki davranış alternatiflerinden birisidir. Ancak, örgüt üyesinin ifşaya karar verebilmesi için uygun örgütsel koşulların sağlanması gerekir. Bu araştırmada sağlık çalışanlarının liderlerin (yöneticilerin) zehirli davranışlarını ve örgütsel zehirlenmeyi önlemek ve/veya gidermek için ifşayı etkili bir mekanizma olarak algılayıp algılamadıkları ve ifşa olasılıkları nitel görüşme yöntemiyle araştırılmıştır. Çalışmanın nitel yöntemle yapılması çalışanların örgütsel zehirlenmeyi önlemek/düzeltmek için tercih edebileceği diğer davranış olasılıklarının da belirlenmesini sağlamıştır.

Keywords
zehirli liderlik, örgütsel zehirlenme, ifşa

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri