Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


FELÂHÎ'NİN İSTİNSAH ETTİĞİ İKİ ESER VE BU YAZMALARDA BULUNAN ŞİİRLERİ
XV. yüzyıl ahlâk ve tasavvuf şâiri Abdurrahîm Karahisarî, Fâtih Sultan Mehmet’in yanında bulunmuş ve İstanbul'un Fethini görmüştür. Akşemsettin'in müridi ve halifesi olan Abdurrahîm, Afyonkarahisarlıdır ve mutasavvıf bir şairdir. Afyonkarahisar'ın tarihi, edebiyatı, folkloru üzerine araştırmalar yapan Edip Âli Bakı, Abdurrahim Karahisari hakkında "Büyük Ozan Abdurrahim" adlı bir esere de sahiptir ve bu çalışmasını "Taşpınar Dergisi"nin çeşitli sayılarında Latin harfleriyle yayımlar. Afyonkarahisar’da “Felâhî Hoca” diye tanınan Halil Genel 1877-1946 yılları arasında yaşamıştır. Halil Genel aynı zamanda hattat ve şairdir. Şiirlerinde “Felâhî” mahlasını kullanan hattat ve şâir Halil Genel, Abdurrahim Karahisarî'nin anlatıldığı Edip Âli Bakı'nın çalışmasını Arap harfleriyle bir deftere yazmıştır. Abdurrahîm'in "Vahdetnâme" adlı eserini de Arap harflerinden Arap harflerine aktarmış ve başka bir defter oluşturmuştur. Arap harfli bu iki el yazması defterde Felâhî'nin şiirleri de bulunmaktadır. Hece ve aruz ölçüleriyle yazılan bu şiirler şimdiye kadar bilinmemekte idi. Biz çalışmamız ile bu şiirleri ortaya çıkardık.

Keywords
Anahtar kelimeler: Abdurrahîm, Edip Âli Bakı, Felâhî ve şiirleri

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri