Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


KURUMSAL OLANAKLARIN ÖRGÜTSEL BAĞLILIK ÜZERİNDEKİ ETKİLERİNİN İRDELENMESİ TEKSTİL SEKTÖRÜ ÖRNEĞİ
Bu araştırmanın birincil amacı iş görenlerin kurumsal olanaklar ile ilgili değerlendirmelerinin (yönetim ve takdir edilme ile çalışma koşulları) örgütsel bağlılıkları üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. İkincil amacı ise, demografik özellikler bazında örgütsel bağlılıktaki değişimlerin ayrıntılı olarak irdelenmesidir. Araştırmada yüz yüze anket yöntemi kullanılmıştır. Söz konusu anket formu çalışanların demografik özellikleri, örgütsel bağlılıkları ve kurumsal olanakları ile ilgili olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Araştırma Düzce ilinde faaliyet gösteren 17 tekstil işletmesinde çalışan ve kota örneklemesi ile seçilen toplam 424 kişi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma verilerinin analizi için yapısal eşitlik modellemesi ve lojistik regresyon yöntemlerinden faydalanılmıştır. Tahmini modele göre gerçekleştirilen yapısal analiz sonucunda duygusal bağlılık açısından her iki kurumsal olanaklar alt faktörü için birbirine denk bir etki görülürken zoraki ve ahlaki bağlılıkta; çalışma koşulları faktörünün diğer yönetim ve takdir edilme faktörüne göre örgütsel bağlılık üzerinde daha ön planda bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Lojistik regresyon sonuçlarına göre ise, cevaplayıcıların yönetim ve çalışma şartları memnuniyetleri ile yaş aralıkları arttığında bağlılık eğilimleri de artmaktadır ve kadınlarda zoraki bağlılık eğilimi daha fazla görülmektedir.

Keywords
Örgütsel Bağlılık, Çalışma Koşulları, Yönetim, Takdir, Tekstil Sektörü

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri