Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


SINIF ÖĞRETMENLERİNİN PROBLEM KURMA ÖZ-YETERLİK İNANÇ DÜZEYLERİNİN BELİRLENMESİ
Araştırmada, sınıf öğretmenlerinin problem kurma öz-yeterlik inanç düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tarama modeline göre gerçekleştirilen çalışmada sınıf öğretmenlerinin öz-yeterlik inançları, öz-yeterlik inançlarının cinsiyet ve mesleki kıdeme göre fark gösterip göstermediği incelenmiştir. Çalışmanın evrenini Mersin İli Merkez İlçeleri (Mezitli, Yenişehir, Toroslar ve Akdeniz İlçeleri)’ nde yer alan devlete ait ilkokullar ve bu okullarda çalışan sınıf öğretmenleri oluşturmuştur. Çalışmanın örneklemini ise 14 okul ve bu okulda görev yapan 306 sınıf öğretmenleri oluşturmuştur. Sınıf öğretmenlerinin problem kurma ile ilgili öz-yeterlik inançlarının belirlenmesi amacıyla Kılıç ve İncikabı (2013) tarafından geliştirilen “Problem Kurma Öz-yeterlik İnanç Ölçeği’ kullanılmıştır. 26 maddeden oluşan beşli likert tipi ölçme aracı “öğretim yeterliği’ , “etkili öğretim yeterliği” ve “alan bilgisi yeterliği” olmak üzere üç faktörden oluşmaktadır. Araştırma sonucu, sınıf öğretmenlerinin problem kurma öz-yeterliklerine yönelik inançlarının yüksek olduğu, problem kurmaya ilişkin öz-yeterlik inançlarının cinsiyet ve mesleki kıdeme göre fark göstermediği ortaya koymuştur.

Keywords
Sınıf öğretmenleri, Problem kurma, Öz-yeterlik inancı

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri