Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


İKİNCİ MEŞRUTİYET DÖNEMİ BASININA GÖRE DAHİLİYE NAZIRI HACI ADİL BEY VE ISLAHAT HEYETİ’NİN RUMELİ’DEKİ FAALİYETLERİ
Bu çalışma, eğitim ve imar faaliyetleri başta olmak üzere Arnavutluk’ta neler yapılabileceğini yerinde görmek amacıyla Dahiliye Nazırı Hacı Adil Bey Başkanlığında teşkil edilen Islahat Heyeti’nin Rumeli’deki faaliyetlerini, dönemin yüksek tirajlı gazeteleri üzerinden vermeyi amaçlamıştır. 1912 yılı baharında yola çıkan ve Selanik, Üsküp, Mitroviçe, İpek, Yakova, İşkodra, Elbasan ve Ohri güzergahını takip ederek İstanbul’a dönen Adil Bey ve heyetinin özellikle eğitim konusunda aldığı kararlar ve attığı adımlar, bu çalışmanın konusunu oluşturmuştur. Diğer yandan ıslahat programı çerçevesinde bölgede okulların yanı sıra hükümet konaklarının, yolların, karakolların ve hapishanelerin de yapıldığı tespit edilmiştir. Islahat Heyeti’nin Rumeli’deki faaliyetleri dönemin gazetelerinde haber olmanın yanı sıra makalelere de konu olmuştur. Bu dönemde Arnavutluk’ta yaşananlar yalnızca gazete sütunlarıyla sınırlı kalmamış ve doğal olarak Meclis’e de taşınmıştır. Nitekim Dahiliye Nazırı Hacı Adil Bey, yaşananlar konusunda söz almış ve Islahat Heyeti ile birlikte Arnavutluk’ta yaptığı çalışmalar hakkında Meclis’e bilgi vermiştir.

Keywords
İkinci Meşrutiyet Dönemi, Rumeli, Arnavutlar, Adil Bey, Islahat Heyeti

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri