Hızlı Erişim


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Özet


ENGELLİ EĞİTİMİNE ALTERNATİF BİR BAKIŞ: HAFIZLIK EĞİTİMİYLE GÖRME ENGELLİLERE TOPLUMSAL SAYGINLIK KAZANDIRILMASI (OSMANLIDAN CUMHURİYETE ADIYAMAN’DA KÖR HAFIZLAR)
Osmanlı Devleti’nin son yıllarında özellikle Mısır ve Suriye’den kaynaklı olarak Trahom hastalığı ülke içerisinde yaygınlık göstererek toplumun önemli bir kesimini etkilemiştir. Bu hastalık nedeniyle halkın bir bölümünde kısmi görme kaybı ve körlük gibi kalıcı hasarlar meydana gelmiştir. Trahom hatalığının ülkemizde ne fazla görüldüğü yer olan Adıyaman (Hısn-ı Mansur)’a bu özelliğinden dolayı körler memleketi adı verilmiştir. Bu şehirde kör insan sayısının fazla olmasından dolayı engelli olan bu bireylere hafızlık eğitimi verilerek saygın bir şekilde topluma adapte olmaları sağlanmıştır. Bu makalede Adıyaman’daki trahom hastalığının etkisi ve körlere hafızlık eğitimiyle topluma nasıl kazandırıldığı konusu üzerinde durulmaya çalışılacaktır.

Anahtar Kelimeler
Körlük, Hafızlık, Engelli Eğitimi, Adıyaman, Trahom

Kaynakça

Gelişmiş Arama


Duyurular

    Duyurular

     

    Dear Academicians,

    RESSJOURNAL's issue 10/5 (September 2023) is published. RESSJOURNAL's new issue (100th Anniversary Special Issue) will be published on October 29, 2023. We are waiting for your qualified articles.Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com & articlesubmit@ressjournal.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri