Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


TÜRKÇEYİ YABANCI DİL OLARAK ÖĞRENENLERİN YAZMA KAYGILARININ İNCELENMESİ
Bu araştırmanın amacı, Atatürk Üniversitesi Dil Öğretimi Araştırma ve Uygulama Merkezinde Türkçe öğrenen yabancı öğrencilerin yazma kaygılarının dil düzeylerine ve dil ailelerine göre incelenmesidir. Tarama modelinde uygulanan araştırmada 75 yabancı öğrenciden veriler toplanmıştır. Bu araştırmada, Aytan ve Tunçel (2015) tarafından geliştirilen “Yabancı Dil Olarak Türkçe Yazma Kaygısı Ölçeği” kullanılmıştır. Verilerin analizinde standart sapma, aritmetik ortalama, ANOVA ve LSD testlerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda, yazma kaygıları açısından dil düzeyleri ve dil aileleri arasında anlamlı fark olduğu belirlenmiştir. Dil düzeyi artıkça yazma kaygısı ters orantılı olarak azalmaktadır. Dil ailelerine baktığımızda Ural Altay dil ailesi grubunda bulunan öğrencilerin Hint Avrupa, Bantu ve Sami dil ailesine göre yazma kaygılarının olumlu yönde farklılaştığı görülmektedir.

Keywords
Yabancılara Türkçe öğretimi, yazma kaygısı, Türkçe.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri