Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


KARİYER SEÇİMİNDE MANEVİ DEĞERLERİN KARİYER DEĞERLERİNE ETKİSİ: ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA
İnsan yaşamının önemli bir parçası olan kariyer yönelimi, insanı birçok alternatif arasından bir seçim yapmak durumunda bırakmaktadır. Kariyer tercihinde, insanın algıladıkları kariyer değerleri ve manevi değerleri etkili olmaktadır. Bu nedenle öğrencilerin manevi değerleri ile kariyer değerleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymak çalışmanın temel amacını oluşturmuştur. Araştırma örneklemini Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi dört fakültesinin birinci ve dördüncü sınıfında okuyan öğrenciler oluşturmuştur. Öğrencilerin kariyer değerleri ile ilgili verilerin toplanmasında Kariyer Değerleri Ölçeğinden (KDÖ) ve Kariyer Boyutları Envanterinden alınan sorulardan oluşturulan anket; manevi değerler ile ilgili verilerin toplanmasında ise İnsan Manevi Değerleri Envanteri (MDÖ) kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde temel istatistikler, değişkenler arası ilişkileri incelemek için regresyon analizleri kullanılmıştır. KDÖ ve MDÖ arasında pozitif ve anlamlı ilişki saptanmıştır.

Keywords
Manevi Değerler, Kariyer Değerleri, Manevi Değerler ve Kariyer Değerleri İlişkisi

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri