Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


ERGEN SAĞLIĞI VE GELİŞİMİ TARAMASI: GEÇERLİK VE GÜVENİRLİK ÇALIŞMASI
Bu araştırmanın amacı Ergen Sağlığı ve Gelişimi Taramasının geçerlik ve güvenirlik çalışmalarının yapılmasıdır. Öncelikle Ergen Sağlığı ve Gelişimi Taramasının Türkçeye çeviri ve geri çeviri çalışmaları yapılmış, uzman görüşü alınmıştır. Ardından ölçek 985 öğrencilik araştırma grubuna uygulanmıştır. Ölçeğin dil bakımından uygunluğu, iç tutarlılığı ve geçerliği araştırılmıştır. Madde toplam korelasyon hesapları için SPSS 17.00 ve doğrulayıcı faktör analizi için Amos 16.00 programları kullanılmıştır. Ölçeğin çeviri çalışmasında ortaya çıkan az sayıdaki anlaşılmayan ve problemli olabilecek maddeyle ilgili düzeltmeler yapılmıştır. Madde-toplam puan korelasyonları ve Cronbach Alfa katsayıları dikkate alınarak istenen değerlere sahip olmayan maddeler ölçekten çıkarılmıştır. Doğrulayıcı faktör analizi bulguları ölçeğin alt boyutlarının ve faktör yapılarının büyük ölçüde iyi uyum gösterdiğine işaret etmektedir. Elde edilen bulgular, gözden geçirmesi yapılan ESGT’nın psikometrik açıdan kabul edilebilir düzeyde güvenilir ve geçerli bir araç olduğunu ve Türkiye’de ergenler üzerinde kullanılmaya hazır olduğunu göstermektedir.

Keywords
Ergenlik, Riskli Davranış, Gelişim

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri