Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


TÜRKİYE’DE DİN EĞİTİMİ KONUSUNDA VERİLEN MÜCADELELER İLE DİN KÜLTÜR VE AHLÂK BİLGİSİ DERSLERİ İÇERİĞİ VE UYGULAMASI ÜZERİNE BAZI TESPİTLER
Türkiye'deki modern anlamda din dersi öğretiminin Cumhuriyet sonrası dönemden başlatılması gerekmektedir. Tevhid-i Tedrisat Kanunu’nun kabulünden sonra kurulan İmam-Hatip okulları aracılığıyla din eğitimi verilmek istenmiş, ancak bu proje çeşitli nedenlerle yürütülememiştir. 1930 yılında son İmam-Hatip okulunun da kapanmasıyla Türkiye'de resmi olarak ortaöğretimde din eğitimi verilmemiştir. Bunun için pek çok neden sıralanabilir. 1948 yılında başlatılan İmam-Hatip kursları önce okula, daha sonra liseye dönüştürülerek Türkiye'de din eğitimi verilmesine başlanmıştır. Yine önce köy ilkokullarında başlatılan din dersleri zamanla ortaokul ve liselere önce seçmeli ve daha sonra 1982 Anayasasından sonra zorunlu din dersi olarak uygulanmıştır. 2000’li yıllara gelindiğinde din derslerinin zorunluluğu tekrar tartışma konusu yapılarak ders programları gündeme getirilmiştir. Burada üzerinde durulması gereken husus din eğitimi ve öğretimi konusunda karar verebilmek için din dersi öğretiminin tarihçesini iyi bilmek ve değerlendirmek gerektiği gerçeğidir. Bu mesele doğru tespit edildikten sonra neler yapılacağı konusuna geçilebilir.

Keywords
Din Eğitimi, Din Dersi, Zorunlu Din Dersi, Türkiye’de Din, İslâm

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri