Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


OKUL ÖNCESİ EĞİTİMDE ÖĞRETMEN VE VELİ ETKİLEŞİMİ ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA
Çocuğun aileden ayrılıp sosyal hayata ve örgün eğitime ilk başladığı yer okul öncesi eğitim kurumlarıdır. İlk olarak burada kendi kişiliğinin oluşmasına yardımcı olacak düzenli bir çevreyle, programla ve bunlara yön verecek olan öğretmenleriyle karşılaşır. Bu süreçte öğrenciyle öğretmen yalnız bırakılmamalı aile, süreci sürekli desteklemelidir. Günümüzde okul öncesi eğitim üzerine okul aile işbirliğinin tam olarak sağlanamadığı ve ailelerin öğretmenden beklentileriyle öğretmenlerin aileden beklentileri arasında benzerlikler ve farklılıklar olduğu açıktır. Bu araştırmanın amacı okul öncesi eğitimde döneminde ailelerin ve öğretmenlerin birbirinden beklentilerini net olarak ortaya koymak, eksikliklerin ve farklı algıların neler olduğunu tespit etmek bu noktada hareketle çözüm yolları geliştirmek ve öneriler sunmaktır. Fenomenoloji yöntemine dayalı yapılan bu çalışmada okul öncesi eğitimde ebeveyn ve öğretmen etkileşimi üzerine veli ve öğretmen görüşleri alınmıştır. Veri toplama aracı olarak öğretmenlere ve ebeveynlere yönelik olarak hazırlanmış yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Yapılan görüşmelerden elde edilen bulgular betimsel analiz tekniğiyle yorumlanmıştır.

Keywords
Okul öncesi eğitim, veli, anaokulu öğretmeni, etkileşim

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri