Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


LİSE BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR DERSİNE YÖNELİK ÖĞRETMEN GÖRÜŞLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİi
Bu çalışma, Lise Beden Eğitimi ve Spor Dersi programının nasıl uygulandığını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada lise beden eğitimi ve spor dersi programına yönelik öğretmen görüşlerinin alınıp alınmadığı, bilgilendirme yapılıp yapılmadığı, program ile ilgili öğretmenlerin düşünceleri, öğrenciler açısından yeterliği, öğretmenlerde hangi kriterlerin olması gerektiği hakkındaki öğretmen görüşleri ve öğretmenlerin önerilerinin neler olduğu belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olan mülakat kullanılarak Gaziantep il sınırları içerisindeki liselerde görevli 60 öğretmenden elde edilen veriler, içerik analizi yöntemi ile çözümlenmiştir. Sonuç olarak beden eğitimi ve spor dersi programı hazırlanırken öğretmenlerin çoğunluğunun görüşlerinin alınmadığı ve bilgilendirme yapılmadığı, uygulama aşamasında karşılaşılan problemlerden kaynaklı programın yetersiz olarak görüldüğü sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca çalışmaya katılan öğretmenler, beden eğitimi ve spor dersi programının daha etkili ve verimli olabilmesi için; ders araç-gereci temin edilmesi, fiziki şartların sağlanması, ders saatlerinin arttırılması, dersin daha verimli hale getirilmesi, programın yeniden düzenlenmesi, etkinliklerin arttırılması, hizmet içi eğitimin verilmesi, okul idaresi, veli ve başarılı sporcuların desteklenmesi biçiminde temalarının ön planda tutulması gerektiği yönünde görüş belirtmişlerdir.

Keywords
Lise, Öğretmen, Beden Eğitimi, Spor

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri