Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


ÖĞRETMEN ADAYLARININ KAMU PERSONELİ SEÇME SINAVINA (KPSS) İLİŞKİN GÖRÜŞLERİ
Türkiye’de kamu kurumları için ilk kez sınav sonucuna göre öğretmen atamalarının yapılması,7-8 Temmuz 2001 tarihindeki Merkezî Eleme Sınavına (KMS) dayanmaktadır. KMS isim değişikliği ile Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) adını alarak 06-07 Temmuz 2002 tarihinde yapılmış ve öğretmen adaylarının sınav sonuçlarına göre atamaları yapılmıştır. Öğretmen adaylarının girdikleri bu sınav sisteminde zaman zaman yapısal değişikliklere gidilmiştir. Araştırmada öğretmen adaylarının kamu okullarına öğretmen olarak atanabilmeleri için KPSS’de çözmekten sorumlu oldukları Genel Yetenek Testi, Genel Kültür Testi, Eğitim Bilimleri Testi, Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi’ne ilişkin görüşlerinin saptanması amaçlanmıştır. Bu görüşlerin saptanması öğretmen atamalarında yeni modellerin geliştirilmesine ışık tutması açısından önemlidir. Araştırma, nitel araştırma deseninde gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubu, Ankara, Elazığ, Diyarbakır illeri merkez ilçelerinde KPSS dershanelerine giden öğretmen adayları arasından “çeşitlilik örnekleme” yaklaşımına göre oluşturulmuş ve araştırmanın ihtiyaç duyduğu veriler, gönüllü olarak araştırmaya katılan öğretmen adaylarından “yarı yapılandırılmış görüşme” yoluyla toplanmıştır. Veriler içerik analizi tekniğiyle analiz edilmiştir. Araştırmada, öğretmen adaylarının, KPSS’de Türkçe dilbilgisi, tarih ve coğrafya konularına ve güncel konulara ilişkin soruların olmasını istedikleri; eğitim bilimleri testi kapsamındaki konular ile öğretmenlik alan bilgisi testi kapsamındaki konuları her öğretmenin bilmesi gerektiği için istedikleri sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca öğretmenlik alan bilgisi testinde test kapsamının tüm branşlarda eşit olmadığı, bunun da branşlar arasında adaletsiz bir durum yarattığı sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak öğretmen adaylarının, sadece KPSS’den aldıkları puana göre atamalarının yapılmamasını; lisans mezuniyet notunun, staj değerlendirmesinin de öğretmen atama ölçütlerinden olmasını istedikleri sonucuna ulaşılmıştır.

Keywords
KPSS, öğretmen atamaları, öğretmen görüşleri.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri