Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


SİYASİ PARTİLERİN SEÇİM BİLDİRGELERİNDE EĞİTİM KONUSU
Araştırmanın amacı, siyasi partilerin iktidar oldukları takdirde eğitim alanında uygulayacakları politikaları karşılaştırmalı olarak ortaya koymaktır. Çalışmanın evrenini, 7 Haziran 2015 tarihindeki 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerine katılan siyasi partiler, örneklemini ise bu seçim sonucunda TBMM’ye giren Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) oluşturmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi tekniği kullanılmıştır. Çalışmanın dokümanı olarak belirlenen yazılı materyaller, siyasi partilerin resmi internet sitelerinde yayınladıkları seçim bildirgeleridir. Verilerin analizinde betimsel analiz tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, siyasi partilerin eğitime yönelik tasarı ve vaatlerinde kendi ideolojik yaklaşımlarını ve kimliklerini ifade eden hakim dünya görüşleri ön plana çıkmaktadır. Partilerin eğitim politikalarına dair söylemlerinde sorunların kökenine çok az temas ettikleri, somut projelerden ziyade genel değerlendirme ve vaatlerde bulundukları görülmektedir. Eğitim felsefelerindeki benzerlikler veya farklılıklar siyasi partilerin ideolojik olarak benzeştikleri ve ayrıştıkları noktaları yansıtmaktadır.

Keywords
Siyasi Partiler, Seçim Bildirgeleri, Eğitim.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri