Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİ ÖĞRETMENLERİNİN ÇOCUKLARIN AKRAN İLİŞKİLERİNE YÖNELİK ALGILARININ BELİRLENMESİ
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi eğitimi öğretmenlerinin küçük çocukların akran ilişkilerine yönelik algılarının belirlenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu, Ege Bölgesi’ndeki sekiz ilde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bağımsız anaokulu ve anasınıflarında görev yapan 48 okul öncesi eğitimi öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmanın bulgularına göre, öğretmenlerin akran ilişkileri ile ilgili sınıfta en sık karşılaştıkları ilk üç sorun; sosyal becerilerdeki eksiklik, şiddet-saldırganlık ve tartışma-kavgadır. Okul öncesi öğretmenleri, akran ilişkilerini olumlu yönde etkileyen ilk üç değişken olarak sosyal becerilere sahip olmayı, anne-baba-çocuk arasındaki iletişimi ve yaşı ifade etmişlerdir. Öğretmenler, akran ilişkilerini olumsuz yönde etkileyen ilk üç değişken olarak davranış sorunlarını, anne-baba tutumunu, anne-baba-çocuk arasındaki iletişimi ve sınıfın kalabalık/tenha oluşunu belirtmişlerdir. Öğretmenler, sınıftaki akran ilişkisi sorunlarını çözmede en sık izledikleri ilk üç strateji olarak çocukları kendi sorunlarını çözmeleri için yönlendirme, ailelerle görüşme ve ödül-ceza stratejilerini kullanmadır. Öğretmenlere göre bir çocuğun akran şiddetine maruz kaldığını gösteren en önemli belirtiler; çocuğun içine kapanık, çekingen tutumu, ağlaması, okula gelmek istememesidir. Bir çocuğun akranlarına şiddet uyguladığını gösteren en önemli davranış saldırganlıktır. Ayrıca çocuğun akranları tarafından sevildiğini gösteren en önemli belirtiler, diğer çocukların bu çocukla sürekli etkileşim halinde olması, bu çocuğun akran grubunda popüler olması ve diğerlerine liderlik yapmasıdır.

Keywords
Okul öncesi eğitim, okul öncesi öğretmenleri, okul öncesi dönem çocukları, akran ilişkileri.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri