Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


TÜRKİYE’DE KULLANILAN OYUN ALANI DONATILARININ GELİŞMİŞ ÜLKELERDEKİ MODELLERE GÖRE İNCELENMESİ
Özellikle günümüzdeki teknolojik gelişmeler, şehirleşme, sosyal ağların yaygın kullanımı gibi etmenler çocukları hareketsiz yaşama teşvik etmekte, bu durumda çocuklarda birçok sağlık problemine davetiye çıkartmaktadır. Bu yüzden günümüz de oyun ve oyun alanlarının önemi bir kat daha artmaktadır. Fakat günümüz dünyasında betonlaşmanın hızla yaygınlaşması, çocukların oyun oynayabileceği alanları gün geçtikçe azaltmakta ve yok etmektedir. Bu çerçevede çalışmamızda, ülkemizdeki oyun alanlarının mevcut durumu incelenerek uluslararası oyun alanı ve donatı çeşitliliğinin karşılaştırılması yapılmıştır. Ulusal ve uluslararası alanda oyun alanları hakkında yapılan çalışmalar sentezlenerek, çocuk oyun alanları ve donatılarının mevcut koşulları analiz edilmiştir. Sonuç olarak çocuk oyun alanları tasarımı, donatı çeşitliliği ve mevcut durum açısından birçok ülkenin oldukça gerisinde kaldığımız görülmektedir. Ülkemizde oyun alanları oluşturulurken hem tasarım hem de uygulama aşamalarında önemli eksikliklerin olduğu tespit edilmiştir. Ülkemizdeki oyun alanları çocukların gelişimsel boyutları ve beklentileri göz ardı edilerek tasarlanmakta buda çocuklarımızın tek yönlü gelişimine neden olmaktadır.

Keywords
Oyun, Oyun Alanı, Alan Donatıları, Çocuk Gelişimi

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri