Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


GEÇMİŞ ÖĞRENME YAŞANTILARININ ÖĞRENCİLERİN KISITLAYICI DİL ÖĞRENME DAVRANIŞLARINA ETKİSİ
Dil öğrenme kolay bir süreç değildir; içerisinde farklı değişkenleri barındırır. Farklı bireyler olarak, öğrenciler şu anki öğrenme ortamlarına geçmişten birçok özellik taşırlar. Bu özellikler, onların öğrenme ile ilgili bakış açılarını, duygularını ve kişisel teorilerini şekillendirir. Bu deneyimlerden bir tanesi de dil öğrenimindeki kaygıdan kaynaklanan kısıtlama kavramıdır. Endişe temelli kısıtlamanın seviyesi öğrencilerin dildeki başarılarını belirlemede büyük bir rol oynar. Dolayısıyla, bu çalışmada, öğrencilerin geçmiş öğrenme yaşantılarının, kaygı ile bağlantılı kısıtlayıcı dil öğrenme davranışlarına etkisi incelenmiştir. Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi’nde Gıda Mühendisliği Bölümünde okuyan 45 birinci sınıf öğrencisine Dil Sınıfı Kaygı Ölçeği uygulanmıştır. Daha sonra, geçmiş öğrenme deneyimlerini ortaya çıkarmak için aynı gruptan 10 öğrenci ile sözlü görüşme yapılmıştır. Öğrencilerin, kaygılarından dolayı konuşma becerisinde kısıtlama gösterdikleri bulunmuştur, ki bu da konuşma alanındaki pratik eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Geçmiş öğrenme yaşantıları dile karşı tutumlarını bir dereceye kadar etkilemiş; ancak, üniversite eğitimi bakış açılarında olumlu bir etki bıraktığı için değişime açık oldukları bulunmuştur. Ayrıca, psikolojik olarak güvenli bir ortamın oluşturulmasının, öğrencilerin dil korkularını azaltmada ve öğrenme isteğini arttırmada rol oynadığı saptanmıştır.
abortion history classicsforkids.com abortions in atlanta


Keywords
Kısıtlayıcı Davranışlar, Kaygı, Geçmiş Öğrenme Yaşantıları, Birinci Sınıf Öğrencileri

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri