Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


OKUMA GELİŞİM DOSYASI VE OKUMA BECERİSİNİN GELİŞİMİNE ETKİSİ HUSUSUNDA BİR İNCELEME
Bu araştırma, okuma gelişim dosyalarının ortaokullarda kullanılma durumlarını ve bu dosyaların öğrencilerin okuma becerileri üzerindeki etkisini belirlemek için gerçekleştirilmiştir. Bu çerçevede Okuma Gelişim Dosyası Anketi, Başarı Testi ve Ortaokul Öğrencileri İçin Okumaya Yönelik Tutum ölçeği ölçme araçları olarak kullanılmıştır. Kırşehir İl Millî Eğitim Müdürlüğü verilerine göre il merkezindeki ortaokul öğrencilerinin sayısı 8180’dir. Bu evren içerisinden 597 öğrenci örneklem olarak alınmıştır. 2014-2015 eğitim ve öğretim yılı, güz döneminde ölçme araçları öğrencilere uygulanmıştır. Sonuç olarak öğretmenlerin öğrencilerinin okuma gelişimlerini gözledikleri; ancak portfolyo mantığı ile her bir öğrenci için okuma gelişim dosyası tutmadıkları belirlenmiştir. Öte yandan öğrencilerin okuma gelişimlerinin izlenmesi sayesinde onların okumaya yönelik tutumlarının ve okudukları kitap sayılarını artığı belirlenmiştir.

Keywords
Okuma, okuma gelişim dosyası, okuma becerisi.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri