Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


MALEZYA EĞİTİM SİSTEMİ: AMAÇ YAPI VE SÜREÇ AÇISINDAN TÜRKİYE İLE KARŞILAŞTIRILMASI
Bu makalenin amacı, Malezya Eğitim Sistemi ile Türk Eğitim Sistemi’ni karşılaştırmaktır. Bu amaçla, çalışmada ilk olarak Malezya Eğitim Sistemi’nin yönetsel yapılanması, okul örgütlenmesi, eğitimin denetimi, eğitimin finansal kaynakları ve öğretmen yetiştirme süreçleri ele alınmıştır. Çalışmanın son aşamasında ise Malezya Eğitim Sistemi ve Türk Eğitim Sistemi karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak Malezya ve Türk Eğitim Sistemleri amaç bakımından ulusal bütünlük ve eğitimde kaliteyi arttırmayı hedeflemektedir. Her iki eğitim sisteminde merkeziyetçi bir yapı mevcuttur. Eğitim, Milli Eğitim Bakanlıkları tarafından yönetilmektedir. Ancak Malezya’da yükseköğretimin yönetimi Yükseköğretim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilmektedir. Süreç açısından Türk Eğitim Sistemi’nde zorunlu eğitim 12 yıl iken, Malezya’da ise zorunlu eğitim 11 yıldır. Her iki eğitim sisteminde merkezi ulusal program uygulanmaktadır. Genel olarak okul örgütlenmesi açısından her iki ülkenin eğitim sisteminde birçok benzerlik bulunmaktadır. Ancak Malezya’nın mesleki ve teknik eğitime daha fazla önem verdiği görülmektedir.
abortion history abortion side effects abortions in atlanta


Keywords
Karşılaştırmalı eğitim, eğitim sistemi, Malezya

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri