Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


İLK VE SONRAKİ DÖNEM ARAPÇA GRAMER ÇALIŞMALARINDA İ‘RÂB - ANLAM İLİŞKİSİ VE ANLAMA KATKISI
Özet Bu çalışmanın hedefi, eski ve yeni Arap grameri çalışmalarında i‘râb-anlam ilişkisi ve i‘râbın anlama katkısıyla ilgili tartışmalarda müphem noktaları açıklamaya çalışmaktır. İlk önce eski ve yeni dönem dilcilerin i‘râb-anlam ilişkisine dair görüşleri verildi. Sonra i‘râb ve anlamın ayrılan ve ayrılmayan noktaları ele alındı. İ‘râbı daha geniş açılardan değerlendiren örnekler verildi. Bu çalışma, i‘râb ve anlam arasındaki bağlantının, i‘râb alametinin yanında, i‘râbın durumu ve kelimelerin cümledeki konumları gibi, daha geniş bir çerçevede değerlendirilmesini önermektedir. Buradan hareketle, anlam ve i‘râb arasındaki ilişkiyi, kelimelerin ve cümlelerin anlamlarını ve i‘râb konumlarını bu çerçevede açıklamaya çalışmıştır. Bu çalışma, “i‘râb alameti cümlede kastedilen anlamı gösterir” şeklindeki anlayışın her zaman doğru olmadığını ortaya koymuştur. İ‘râb anlam ilişkisi sadece i‘râb alametinden ibarettir ve bu öze dayanır.

Keywords
Anahtar Kelimeler: Anlam, irab, Arapça gramer, ilişki, gramer çalışması.

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri