Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


STRATEJİK ENERJİ YÖNETİMİ VE ENERJİ POLİTİKALARI ÇERÇEVESİNDE EGE DENİZİ VE BÖLGESİ
Türkiye’nin enerji yönetimi konusundaki stratejileri ve politikaları temel çatıda enerji tasarrufu, verimliliği, enerjinin etkin ve yerinde kullanımı, enerji yollarının güvenliğinin sağlanması, bu kapsamda dışa bağımlılığın azaltılması ve sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması ile ayrıca iklim değişikliğine karşı mücadele ve çevre haklarının korunması şeklinde özetlenebilir. Enerji politikaları bağlamında Türkiye bulunan Karadeniz doğalgaz rezervleri ile bile dışa bağımlılığını sürdürmek zorundadır. Bu bakımdan değerlendirildiğinde enerji politikaları stratejilerinin ülkenin genel milli politikaları, ekonomik ve güvenlik politikaları bağlamında da önemli bir yeri işgal ettiği anlaşılmaktadır. Bu nedenlerle Ege Denizi hem enerji yollarının güvenliği ve aktarımı noktasında hem de enerji üretimine katkı sağlama potansiyelinin araştırılması noktasında enerji politikalarının ve Türkiye’nin jeo-stratejik güvenliğinin sağlanmasında ve bunun korunmasında öne çıkmaktadır. Ayrıca Ege Denizi bölgesi ve çevresinin stratejik olarak enerji tüketimi konusunda Avrupa ile enerji üretimi konusunda Ortadoğu ve Asya bölgeleri arasında yer alması sebebiyle enerji transferi mertebesinde ülke enerji politikalarına da katkı sunduğu bilinmektedir. Çalışma kapsamında Ege denizinin enerji politikaları ve stratejileri kapsamında değerlendirilmesi ele alınmıştır. Çalışmada bu minvalde stratejik yönetim ve enerji yönetiminin iki ana başlık halinde değerlendirildiği ve nihayetinde Ege denizi ve çevresinin Türkiye açısından bağlama dahil edildiği üçüncü bir başlıktan oluşmaktadır. Sonuç kısmında ise Türkiye’nin stratejik enerji yönetimi çerçevesinden Ege denizinin değerlendirilmesi yapılmıştır.

Keywords
Stratejik Yönetim, Enerji Yönetimi, Enerji Politikaları, Ege Denizi

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri