Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


ÊZİDÎLİĞİ SOSYOLOJİK-TARİHSEL BİR YAKLAŞIMLA ANLAMAYA ÇALIŞMANIN GEREKLİLİĞİ
Din, sosyal bir olgu olmanın doğal bir sonucu olarak evirilerek gelişir. Ancak bu evirilme süreci doğal bir seyirde gelişebildiği gibi zorunlu reforme etkisiyle sekteye uğramış ve doğallıktan uzaklaşmış bir sürece de dönüşebilir. Bu durumda partikülarist bir tutum olmaksızın bir dinin özünü ve geçmişini anlamak da zorlaşacaktır. Bir dini tarihiyle, felsefesiyle, kültürel özellikleriyle ve diğer dinlerin özüyle bir bütün olarak anlamanın en iyi yolu onu, -başka bir dini merkeze koymaksızın- tarafsız değerlendirmeyle ele almaktan geçmektedir. Bu da dinler tarihinin verilerini de kullanarak bir dini sosyolojik-tarihsel bir temelde ele almayı gerektirmektedir. Bilimsel bir metot içerisinde din sosyolojisi ve dinler tarihinin verileriyle ele alınıp değerlendirilmeye ve anlaşılmayan çok ihtiyaç duyan dini olgulardan biri de Êzidîlik’tir. Zira bu din genellikle nesnel olmayan yöntemlerle anlaşılmaya ve anlatılmaya çalışılmıştır.
abortion history abortion side effects abortions in atlanta


Keywords
Êzîdîlik, Din, Tarih, Sosyoloji

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri