Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


MİLLETLERİN GELİŞİM SÜRECİNDE PAUL BRASS VE ELEŞTİRİLER
Paul Brass, milletlerin modern çağların ürünü bir toplum örgütlenmesi olduğu savunusundadır. Bu savunu, milletlerin hangi şartlarda ve ne şekilde ortaya çıktıkları sorusunun da cevabına arayışı beraberinde getirecektir. Brass, milletlerin etnik bilinçlerini tamamlamış insan grupların siyasal taleplerde bulunmasıyla ortaya çıktıklarını iddia eder. Bundan olarak, Brass’ın ortaya attığı düşüncelere göre milletlerin etnik gruplardan farkı, onların siyasal talepler ileri sürebilecek toplumsal süreçleri üretebilmelerinde yatmaktadır. Öyleyse, etnik grupları siyasallaştıran unsurların ne olduklarına dair detaylı bir analizin yapılması şarttır. Çalışma bu unsurları irdelemekle birlikte Brass’ın ortaya attığı iddiaları eleştirel bir gözle irdelemektedir.

Keywords
Millet, Paul Brass, Siyasallaşma, Etnik, Etnisite

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri