Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


ENDÜSTRİ 4.0 SÜRECİNDE TASARIMDA DÖNÜŞÜM
Tasarım alan olarak dijitalleşmenin ana unsurlarından biri olarak görülebilir. Tasarım kavramı iletişim biçimi olarak düşünüldüğünde ise, insanın günlük yaşamında temas etmediği alan yok gibidir. Bu çalışmada tasarım kavramı tarihsel süreç içerisinde insan yaşamına temas ettiği noktalardaki dönüşümü incelenmeye çalışılmıştır. Bu dönüşüm yine ekonomi tarihi bakımından sanayi devrimleri süreçlerinde ele alınarak, tasarımın kavramsal, teori ve uygulama alanlarındaki dönüşümü analiz edilmeye çalışılmıştır. Bilgi çağımızda teknolojik ilerlemenin özellikle görsel kültürün gelişmesine ve dönüşmesine etkisinin büyük olduğu görülebilir. Sanal dünyadaki bilginin dolaşım hızı ve etki derinliği kültürler arası etkileşimi de dönüştürmektedir. Özellikle görselliğin her alanda bireye indirgenmesinin, dijitalleşme kavramının da bireyselliği önceleyen bir pozisyona gelmesini sağladığı düşünülebilir. Artık hizmet veya bilgi sunumu kişiye özel tasarlanmakta ve bireysellik ön plana çıkartılmaktadır. Bu durum Endüstri 4.0 sanayi devriminin ana bileşeni olarak görülebilir. Sanat, Kültür, Ekonomi, İletişim Modelleri ve yaşam tarzlarının artık daha çok bireye odaklı şekilde organize edildiği, dijitalleşmenin ise tamamen insan odaklı bir kavram haline dönüştüğü düşünülebilir. Tasarım kavramının dijitalleşme sürecinin hızlı değişiminde nasıl bir pozisyon alacağı, insan hayatına Endüstri 4.0 sürecinde hangi noktalardan temas edeceği bu araştırmanın ana konusunu oluşturmaktadır. Bu konu araştırılırken tarihsel süreç içerisinde sanayi devrimleri incelenerek, tasarım kavramının bir sanat dalı olarak bu sanayi devrimleri süreçlerindeki insan ile olan ilişkisi ele alınmaya çalışılmıştır. Tasarımın bir sanat dalı olarak sanayiye uyumlanması, “bireye özgü tasarım” olgusunun teknoloji ile beraber insan yaşamına ne gibi etkisinin olacağı çeşitli örnek ve analizlerle açıklanmaya çalışılmıştır.

Keywords
Tasarım, Dijitalleşme, Endüstri 4.0, Görsel Kültür, Bireysellik

Advanced Search


Announcements

  Duyurular

   

  Değerli Bilim İnsanları,

  Dergimizin sponsorluğunu  yaptığı "BABİR CONGRESS"; Ağustos 2020 tarihlerinde Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi ile EKG-BABIR ev sahipliğinde Insani Bilimler -4 Sempozyumu Ankara Anadolu Termal Esenboğa Otel'de gerçekleştirilecektir. 

  www.babir.org

  Dergimiz, yılda 12 defa  düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

  Değerli Bilim İnsanları,

  RessJournal'un 7/6 Haziran sayısı yayınlamıştır. Temmuz 2020 sayısı için nitelikli çalışmalarınızı bekler, çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz.

   

   Adres :Kemalpaşa Cd Arıtman Apt K.1 N.1 Antakya / HATAY
Telefon : Faks :
Eposta :ressjournal@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri